- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 19690

Natūralioje gamtoje kaktusai labiausiai paplitę Pietų Amerikos dykumose ir pusdykumėse. Kaktusai nėra reiklūs, todėl nieko nuostabaus, kad jie dažnai auginami namuose. Šiuo metu suskaičiuojama apie 3000 skirtingų kaktusų rūšių, tačiau ne visų rūšių kaktusai yra sulaukę didelio susidomėjimo. Taigi, kokių rūšių kaktusai yra patys populiariausi, ir kokios priežiūros jie reikalauja.
Echinopsis (Echinopsis)
Echinopsis – tai iš Argentinos kilęs kaktusas, kuris idealiai tinka auginimui namuose. Echinopsis gali būti auginamas patalpose arba saulės apšviestoje verandoje. Vasaros laikotarpiu šie kaktusai laistomi gana gausiai, o žiemą jie gali išsiversti be vandens. Echinopsis labai mėgsta ryškią šviesą, jei palaipsniui jį pratinsite prie tiesioginių saulės spindulių, jie kaktusui nebus kenksmingi. Žiemos laikotarpiu šiuos kaktusus patartina laikyti pakankamai žemoje temperatūroje (5-10 laipsnių). Pavasarį ir vasarą echinopsį patartina laistyti trąšomis prisodrintu vandeniu, esant labai sausam orui rekomenduojama kaktusą apipurkšti. Echinopsis gali būti dauginamas sėklomis arba auginiais.
Echinopsis (Echinopsis)
Narenis (Rhipsalidopsis)
Narenis kitaip dar vadinamas Velykų kaktusu. Tai – iš Pietų Amerikos atogrąžų miškų kilęs sukulentinis augalas, kuris pražysta pavasarį. Narenis geriausiai jaučiasi šviesioje patalpoje, kurioje oro temperatūra siekia 18-20 laipsnių Celsijaus (žiemos laikotarpiu ideali temperatūra 15-17 laipsnių). Susiformavus kaktuso pumpurams ir žydėjimo laikotarpiu narenis laistomas gausiai, vėliau šis augalas turėtų būti laistomas saikingai (tam geriausia rinktis vėsesnį vandenį). Narenis tręšiamas kas dvi savaites kovo-birželio mėnesiais (svarbu žinoti, kad tam netinka organinės trąšos). Šis kaktusas dauginamas sėklomis arba auginiais.
Velykų kaktusas, Narenis (Rhipsalidopsis)
Opuncija (Opuntia)
Opuncijų genčiai priklauso daugiau nei 200 kaktusų rūšių. Šie sukulentiniai augalai yra labai ištvermingi, nereikalauja ypatingos priežiūros, natūraliomis sąlygomis žydi raudonais, oranžiniais ar geltonais žiedais. Namuose auginamos opuncijos dažniausiai nežydi, nes iki tol jos kaktusas turi pasiekti tam tikrą dydį, kas yra beveik neįmanoma. Nuo pavasario iki vasaros opuncija laistoma vidutiniškai, žiemą šį augalą vertėtų laikyti sausai, laistyti itin retai. Šiam kambariniam augalui reikalingas geras apšvietimas, tačiau prie pavasarinės saulės šį kaktusą reikėtų pratinti palaipsniui. Jei opuncijai stinga šviesos, ji ištįsta ir praranda savo estetinę vertę. Nuo pavasario pabaigos iki vasaros pabaigos opunciją reikia tręšti specialiomis kaktusams skirtomis trąšomis. Opuncija dauginama sėklomis arba auginiais.
Opuncija (Opuntia)
Parodija (Parodia)
Natūralioje gamtoje šis kaktusas aptinkamas Paragvajuje, Brazilijoje ir šiaurinėje Argentinoje. Parodija – tai nedidelis kaktusas, kurio stiebas yra maždaug 10 cm skersmens, apvalus ir minkštas. Parodija žydi nuo ankstyvo pavasario iki rudens, žiedai labai stambūs, gali būti oranžinės, geltonos arba raudonos spalvos. Parodija labai mėgsta šviesą, todėl ją geriausia laikyti ant palangės pietinėje pusėje. Žydėjimo laikotarpiu šį augalą patartina gausiai laistyti, o žiemą tą vertėtų atlikti kur kas saikingiau. Parodija tręšiama kompleksinėmis trąšomis kartą per mėnesį (pavasarį ir vasarą). Šis sukulentinis augalas dauginamas sėklomis arba auginiais: geriausia tą atlikti vasaros pradžioje, kuomet oro temperatūra siekia 25-30 laipsnių.
Parodija (Parodia)
Žvakidis (Cephalocereus)
Žvakidis dėl savo išvaizdos neretai yra vadinamas senio galva. Tai – didelis ir ilgaamžis kaktusas, kuris natūralioje gamtoje gali pasiekti net 15 metrų aukštį. Namų sąlygomis šis sukulentinis augalas išauga gerokai mažesnis, tačiau turėkite omeny, kad tai nėra labai smulkus kaktusas. Žvakidis mėgsta ryškų apšvietimą, todėl jį geriausia laikyti tokioje vietoje, kurioje gaus pakankamai saulės. Pavasarį ir vasarą šį kaktusą laikykite vidutinėje temperatūroje, o žiemą jam labiausiai tiks 6-7 laipsnių temperatūra. Žvakidis laistomas retai, o ramybės periodu gali išsiversti be vandens. Šis sukulentinis augalas nėra atsparus sausam orui, todėl pasirūpinkite, kad jis būtų auginamas pakankamai drėgnose patalpose. Žvakidis tręšiamas nuo pavasario pabaigos iki vasaros vidurio, tam rinkitės kaktusams skirtas trąšas. Šis kaktusas dažniausiai dauginamas sėklomis, jaunus augalus patartina kasmet persodinti.
Žvakidis (Cephalocereus)
Šiek tiek faktų apie kaktusus
- Kaktusai kur kas geriau už kitus augalus pakelia itin didelį karštį. Įdomu tai, kad net ir 60 laipsnių temperatūroje kaktusai gali jaustis visiškai puikiai;
- Senovėje kaktusų dygliai buvo naudojami žaizdų siuvimui;
- Įvairių rūšių kaktusai yra naudojami maisto ruošimui: iš jų gaminami džemai, įvairūs gėrimai, desertai, ir t.t.;
- Saguaro – tai didžiausi kaktusai, kurių aukštis gali siekti net 18 metrų;
- Įrodyta, kad šunys bijo kaktusų (greičiausiai taip yra dėl neigiamos patirties...) Nuo neatmenamų laikų iš kaktusų gaminamos gyvatvorės, kurios padeda apsaugoti teritoriją nuo kojotų;
- Į Europą kaktusus atvežė Kristupas Kolumbas, kuris norėjo parodyti, kokių keistenybių galima rasti užjūryje.
Nors kaktusai nėra labai įnoringi, tačiau jie tikrai pareikalaus šiek tiek jūsų pastangų. Nepakanka vien tik pastatyti kaktusą ant palangės – taip pat reikės pasirūpinti, kad jam būtų užtikrinama optimali oro temperatūra, šiltuoju metų laiku kaktusus teks ne tik gausiau laistyti, bet taip pat ir tręšti. Rinkdamiesi tinkamiausią kaktusų rūšį įsitikinkite, kad jam galėsite užtikrinti tikrai palankias sąlygas.