7 populiariausios orchidėjų rūšys

Orchidėjų rūšys

Orchidėjos – vienos gražiausių gėlių, kurių rūšių suskaičiuojama virš 30 000. Įdomu tai, kad kasmet atrandama po 200-300 naujų orchidėjų rūšių, kurios dar nebuvo aprašytos. Šiandien galima išskirti septynias populiariausias orchidėjų rūšis, kurios dažnai džiugina mus namuose. Taigi, kokios jos ir kuo išsiskiria iš kitų?

Falenopsis (Phalaenopsis)

Falenopsis – tai orchidėja, gavusi pavadinimą nuo žodžių „panašus į drugelį“. Šios orchidėjos paplitusios pietinėje Azijos dalyje ir šiaurinėje Australijoje. Suskaičiuojama per 60 Falenopsio rūšių, ir tūkstančiai šios orchidėjos hibridų. Dauguma orchidėjų augintojų pradeda būtent nuo šio augalo, nes priežiūra yra gana paprasta. Falenopsis mėgsta šilumą: temperatūra turėtų būti bent 18°C, bet neviršyti 30-35°C temperatūros. Žiedai formuosis greičiau, jei dienos ir nakties temperatūra skirsis 4-5 laipsniais. Svarbu Falenopsius gausiai palaistyti – palietos orchidėjos šaknys turi būti sodriai žalios spalvos. Jei orchidėja laikoma gana žemoje temperatūroje, laistyti ją reikėtų rečiau.

Orchidėja Falenopsis

Miltonija (Miltonia)

Miltonijos tėvynė – Pietų Amerika. Savo išvaizda šios orchidėjos primena našlaites, tačiau jų žiedai kur kas didesni – užauga net iki 10 cm skersmens. Miltonijas svarbu saugoti nuo skersvėjo ir didelio temperatūrų svyravimo. Dieną optimali temperatūra 20°C, o naktį – ne mažesnė nei 16°C. Miltonijas svarbu laikyti tokiose patalpose, kur apšvietimas yra pakankamai ryškus – jos labai mėgsta saulės šviesą. Jei nesate patyrę orchidėjų augintojai, šių gėlių priežiūra gali būti gana sudėtinga, tačiau tinkamai prižiūrima Miltonija savo žiedais gali džiuginti ištisus metus.

Miltonija

Oncidija (Oncidium)

Oncidijos auga Amerikos atogrąžose. Auginant šias gėles namuose labai svarbu pasirūpinti, kad gėlės nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai. Jei nėra galimybės gėlę padėti ant šiaurinės, rytinės ar vakarinės palangės, galite pasirūpinti širma, kuri užstos saulės spindulius. Stebėkite šios orchidėjos šaknis – gėlę palaistyti reikia tada, kuomet šaknys dar nėra visiškai išdžiūvusios, tačiau nepersistenkite – jos taip pat neturi būti permirkusios. Laistymui geriausiai tinka drungnas minkštas vanduo, į kurį panardinamas augalo vazonėlis.

Oncidija

Dendrobis (Dendrobium nobile)

Dendrobis – viena populiariausių orchidėjų. Iš kitų rūšių išsiskiria stačiu, iki pusės metro aukščio stiebu, apaugusiu priešpriešiniais lapais, ir pasipuošusiu 2-6 žiedais ant vieno žiedstiebio. Spalvos gali būti labai įvairios – nuo baltos iki sodrios violetinės. Dendrobį auginti gana paprasta, jam pakanka 15-20 laipsnių temperatūros. Dendrobiui naudojamas substratas turi būti smulkesnis nei daugumai kitų orchidėjų, nes šio augalo šaknys yra gana smulkios. Kad augalui pakaktų šviesos,geriausia šią orchidėją laikyti ant rytinės palangės. Augalas žydės ilgiau, jei prasiskleidus žiedams laikysite jį 18 laipsnių temperatūroje. Pradedantieji orchidėjų augintoja gali drąsiai rinktis ne tik Falenopsį, bet taip pat ir Dendrobį.

Dendrobis

Vanda

Vanda – tai dar viena populiari orchidėjų rūšis. Vanda Miss Joaquim praminta nacionaline Singapūro gėle. Daugiau šios orchidėjos rūšių randama Filipinuose, Indijoje, pietryčių Azijoje, Pietų Kinijoje ir šiaurinėje Australijos dalyje. Iš viso suskaičiuojama apie 50 Vandos rūšių. Auginant šias gėles namuose, geriausia rinktis šiltą ir gerai vėdinamą patalpą. Dienos metu geriausia temperatūra – nuo 23 iki 32 laipsnių, o naktį – nuo 18 iki 23 laipsnių. Svarbu apsaugoti Vandą nuo skersvėjo ir lietaus, perlaistyti taip pat nereikėtų. Jei nesate patyrę orchidėjų augintojai, Vandos priežiūra gali atrodyti pernelyg sudėtinga.

Orchidėja Vanda

Katlėja (Cattleya)

Šios orchidėjos pavadintos orchidėjų kolekcininko Viljamo Katlėjaus garbei, nes jis pirmasis pradėjo auginti epifitines orchidėjas (augančias ant kitų augalų). Katlėjų genčiai priklauso apie 45-60 orchidėjų rūšių, augančių Centrinės ir Pietų Amerikos atogrąžų miškuose. Katlėjas labai lengva kryžminti su kitomis orchidėjomis, todėl randama tikrai nemažai hibridų. Palyginus su kitomis orchidėjomis, Katlėjos žydi gana trumpai (apie 2-4 savaites). Šioms orchidėjoms tinka pastovi kambario temperatūra: svarbu, kad ji būtų ne žemesnė nei 17 laipsnių. Šaltuoju sezonu Katlėjų vazonėlį reikėtų drėkinti rečiau ir netręšti. Žydėjimo periodu svarbu užtikrinti ne žemesnę ni 16-18 laipsnių šilumą.

Katlėja

Cimbidis (Cymbidium)

Cimbidžių hibridų galima rasti ir Lietuvos parduotuvėse, tačiau jų kaina paprastai yra aukštesnė. Cimbidžiai, priešingai nei kitų rūšių orchidėjos, gali augti ir žydėti gana vėsiuose kambariuose: visiškai pakanka 7-12 laipsnių temperatūros. Vis dėlto, ne visada yra paprasta užtikrinti tokią temperatūrą, todėl svarbu pagalvoti, kur ši gėlė jausis geriausiai. Iki pietų Cimbidžiai mėgsta lepintis saulės spinduliais, o likusią dienos dalį – slėptis šešėlyje. Laistant Cimbidžius nereikėtų minkštinti vandens, ir svarbu neperlieti šios orchidėjos. Taigi, Cimbidžių priežiūra pradedantiesiems gali atrodyti gana sudėtinga.

Cimbidis

Šios 7 orchidėjų rūšys džiugina daugybę žmonių, kurie nusprendžia orchidėjas auginti namuose. Tinkamai prižiūrimos orchidėjos tikrai leis pasigėrėti nuostabiais spalvingais žiedais, tačiau tuo atveju, jei nesate patyrę orchidėjų augintojai, pradėkite nuo tokių orchidėjų, kurių priežiūra nėra labai sudėtinga – puikiai tiks Falenopsis ar Dendrobis, vėliau galėsite išbandyti ir kitas, lepesnes orchidėjų rūšis, kurios tikrai papuoš jūsų namus.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.