Nors kylantys spuogai paprastai siejami su paauglyste, tačiau tiesa ta, kad su akne vis dažniau susiduria įvairaus amžiaus vyrai ir moterys. Gydytojai aiškina, kad brendimo laikotarpiu silpsta imunitetas, lygiai taip pat kaip moterims prieš menstruacijas, dėl to mūsų organizmas nebėra pajėgus kovoti su bakteriniais uždegimais odos giluminiuose sluoksniuose – tuomet ir pasirodo spuogeliai, indikuojantys sveikatos sutrikimus. Deja, ši problema ir vėl gali pasirodyti jau vėlesniame amžiuje.
Hormonų disbalansas, alergijos, netinkama odos priežiūra – kas slepiasi už šių aknės atsiradimo priežasčių ir kaip sau padėti?
Visgi prieš kalbant šia kai kuriems asmenims jautria tema, svarbu suprasti, kad žmogaus viduje slypinčios problemos pasirodo mūsų jautriausioje vietoje – kaip vieni daugybę metų kovoja su akne, taip kiti skundžiasi nuolatiniu pilvo pūtimu, o dar kiti gali neturėti jokių nusiskundimų sveikata, tačiau tai visai nereiškia, kad toks žmogus yra visiškai sveikas.
1. Tai, ką valgome
Žinoma, pagrindinis veiksnys, prisidedantis prie spuogų atsiradimo ir sveikatos problemų, yra mūsų mityba. Šiandien turėdami tiek maisto pasirinkimo, dažnai renkamės jau paruoštą perdirbtą maistą, kuriame nebėra maistinių medžiagų, taip reikalingų sveikam organizmui aprūpinti. Tačiau subalansuota mityba – tai ne viskas, ką reikėtų žinoti.
- Aukšto glikemijos indekso (GI) maistas: paprastai tariant, tai maistas, staigiai sukeliantis cukraus šuolius kraujyje, dėl ko gali padidėti insulino gamyba, o kartu paskatinama ir riebalų gamyba odos liaukose. Aukštu GI pasižymi tokie produktai kaip viso grūdo duona, bulvės, balti ryžiai ir kiti angliavandeniai.
- Maistas, kuris vis dažniau netoleruojamas: nors pieno produktai turi žemą GI, deja, šis maistas, kaip ir cukrus, glitimas, sukelia uždegimą giluminiuose odos sluoksniuose.
- Nesočiųjų riebalų rūgščių trūkumas: bene kiekvieno žmogaus organizme šiandien trūksta sveikų nesočiųjų riebalų rūgščių – omega-3, kurios turi priešuždegiminį poveikį. O štai omega-6 polinesočiųjų rūgščių dažnai su maistu gauname per daug, todėl norint turėti sveiką odą ypač svarbu pasiekti šių riebalų rūgščių balansą.
2. Stresas ir hormoniniai svyravimai
Ne paslaptis, kad ilgalaikis stresas yra žalingas mūsų sveikatai. Aknės atveju, stresas taip pat gali turėti įtakos spuogų atsiradimui, kadangi padidina androgenų gamybą, todėl gali padidėti ir riebalų gamyba. Taip pat ir hormoniniai svyravimai, pavyzdžiui, menstruacijų, nėštumo ar menopauzės metu, gali sukelti spuogų atsiradimą, skatindami riebalines liaukas gaminti daugiau riebalų. Be to, vartojant daug cukraus ir perdirbto maisto, odos uždegimai gali sustiprėti dar labiau.
3. Netinkama veido odos priežiūra
Neretai galvojama, kad spuogų atsiradimą galima sieti su asmeninės higienos trūkumu. Visgi tai nėra dažna priežastis – dažniau netinkamos veido priežiūros priemonės ir per intensyvus odos prausimas gali iššaukti alerginę reakciją ir spuogelius. Pavyzdžiui, grubūs šveitikliai, stipriai odą sausinančios priemonės gali stipriai pažeisti apsauginį odos barjerą ir vėlgi paskatinti riebalų gamybą. Taip pat kai kurios produktų sudedamosios dalys kemša poras ir kitaip prisideda prie spuogų formavimosi.
Kasdienė odos rutina
Nuotrauka pexels.com ©
Be didelių pastangų rūpintis savo mityba ir valdyti stresą, taip pat rekomenduojame atkreipti dėmesį į šią veido priežiūros rutiną.
1. Susikurkite savo odos priežiūros ritualą, kuris jums būtų malonus ir motyvuotų stengtis dėl sveikos odos. Pavyzdžiui, įsigykite naują kosmetinį veidrodėlį, o prie jo – dailų padėkliuką savo odos priežiūros priemonėms. Ieškokite ne tik klasikinių, bet ir didinamų su LED apšvietimu veidrodžių el. parduotuvėje formadore, kurioje kruopščiai atrinktos prekės išsiskiria savo funkcionalumu, patogumu ir dizainu.
2. Prauskite veidą ryte ir vakare, kad pašalintumėte nešvarumus ir riebalų perteklių. Rinkitės švelnų prausiklį, kuris būtų kuo natūralesnės sudėties, kad išvengtumėte galimų alerginių reakcijų.
3. Naudokite toniką – šis produktas padės subalansuoti odos pH lygį ir pašalinti nešvarumus ar riebalus, kurie gali likti po prausimosi prausikliu. Rinkitės toniką, kurio sudėtyje yra tokių ingredientų kaip salicilo rūgštis, kuri padeda atkimšti poras ir išvengti bėrimų.
4. Drėkinkite veidą, net jei ir turite riebią odą: ieškokite lengvo veido kremo su hialurono rūgštimi arba glicerinu, padedančiu išlaikyti drėgmę.
5. Nespauskite spuogų ir nelieskite jų nešvariomis rankomis. Visgi pratrūkus spuogui valykite pažeistą vietą benzoilo peroksidu ar salicilo rūgštimi – šios priemonės padeda sumažinti uždegimą ir naikinti spuogus sukeliančias bakterijas.
6. Galiausiai, saugokite savo odą nuo žalingų UV spindulių. Ieškokite SPF apsaugos, kuri neapsunkintų odos, ir tepkite ją kasdien, net ir debesuotomis dienomis.
7. Išlikite pozityvūs – net ir matydami prastėjančią veido odos situaciją veidrodėlyje nesileiskite į negatyvias emocijas, kurios gali dar labiau pabloginti odos būklę. Verčiau pasikonsultuokite su dermatologu, mitybos specialistu ir nepasiduokite siekdami savo tikslo.