Valentino diena

14 faktų apie Šv. Valentino dieną

Vasario 14 d. visame pasaulyje žmonės švenčia Šv. Valentino arba Įsimylėjėlių dieną. Tačiau kas buvo  Šv. Valentinas, davęs pradžią šiai gražiai šventei ir kokios tradicijos vyrauja šioje šventėje, sužinosite perskaitę 14 įdomiausių faktų apie Šv. Valentino dieną: 

1. Manoma, kad Šv. Valentinas buvo Romos vyskupas, kuris gyveno III amžiuje. Tuometinis Romos imperatorius Klaudijus II buvo išleidęs įsakymą, draudžiantį tuoktis. Šitaip jis siekė, kad kuo daugiau vyrų eitų kariauti ir gintų imperiją nuo išorinės agresijos ir vidinės netvarkos. Imperatorius manė, kad vedę vyrai yra emociškai labiau prisirišę prie savo šeimų, todėl negali būti geri kariai. Vyskupas Valentinas, matydamas jaunų žmonių skausmą, juos sutuokdavo slapčia. Klaudijus II išgirdęs apie tokį vyskupo elgesį, jį suėmė ir uždarė į kalėjimą, kur 269 m. vasario 14 d. Valentinas buvo nubaustas mirtimi. Po kiek laiko Valentinas buvo paskelbtas šventuoju, o Šv. Valentino diena oficialiai pradėta švęsti nuo 496 m., popiežiaus Gelasijaus nurodymu. 

2. Pasakojama, kad prieš egzekuciją, Šv. Valentinas atliko stebuklą, išgydęs Juliją, aklą kalėjimo prižiūrėtojo Asterijaus dukrą. Egzekucijos išvakarėse, Šv. Valentinas parašė praregėjusiai Julijai pirmąjį „Valentino sveikinimą“, kurį pasirašė „Tavo Valentinas“.

3. 1797 m. Londone meilės nuotykių ištroškę moterų viliotojai galėjo įsigyti „The Young Man’s Valentine Writer“ (Patarimų jaunuoliui, kaip rašyti Valentino sveikinimus) knygą, kurioje pateikti sentimentalių meilės eilėraščių pavyzdžiai, žmonėms, nesugebantiems patiems sukurti šių eilėraščių. XIX a. pradžioje Londone buvo pradėti leisti vadinamieji „mechaniniai Valentinai“ – paruošti sveikinimo atvirukai, su tekstu ir iliustracijomis.

4. JAV pirmieji sveikinimo atvirukai Šv. Valentino dienos proga masiškai buvo pradėti gaminti 1847 metais. Šių atvirukų gamybą ir pardavimą JAV pradėjo Esther Howland, kurią įkvėpė angliški Valentino atvirukai gauti iš jos tėvo verslo partnerių.

5. XIX a. popieriniai sveikinimo atvirukai Šv. Valentino dienos proga Londone ir Jungtinėje Karalystėje taip išpopuliarėjo, kad buvo pradėti masiškai gaminti fabrikuose. Proginiai atvirukai buvo puošiami tikrais nėriniais ir kaspinais. 1835 m. Jungtinėje Karalystėje paštu buvo išsiųsta 60 000 sveikinimo atvirukų Šv. Valentino dienos proga.

6. Šiais laikais visame pasaulyje išsiunčiama virš milijardo atvirukų Šv. Valentino dienos proga – Jungtinėje Karalystėje išsiunčiama virš 25 milijonų atvirukų, JAV – 145 milijonai.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 balsas)