Penktadienis 13

Kodėl tryliktą mėnesio dieną pasitaikantis penktadienis yra nesėkminga diena?

Daug žmonių tiki, kad tryliktą mėnesio dieną pasitaikantis penktadienis yra nesėkminga diena. Sąsąjų tarp tryliktąją dieną pasitaikančio penktadienio ir nelaimių kilmė nėra konkreti.

Skaitytojų dėmesiui pateikiame trylika įdomiausių faktų apie penktadienį ir skaičių 13:

1. Šios dienos baimė vadinama paraskavedekatriafobija arba frigatriskaidekafobija. Triskaidekafobija yra skaičiaus 13 baimė. Apklausos rodo, kad vienas iš keturių europiečių bijo pastarojo skaičiaus. Pasak psichologų, tai yra ne dėl magiškos skaičiaus įtakos, bet dėl pernelyg įsibaiminusių žmonių. Baimės, žinoma, atsiranda dėl skirtingų priežaščių. Pavyzdžiui, baimė gali sustiprėti ir dėl meno kūrinio, nelaimingo įvykio ar visuomenėje įsigalėjusio prietaro. Amerikiečių verslininkas Tomas Viljamas Lavsonas parašė romaną „Penktadienis 13-oji“. Galbūt šis kūrinys būtų nugrimzdęs į nebūtį, jeigu didžiausias septynių stiebų burlaivis, pavadintas autoriaus vardu, nebūtų 1907 m. gruodžio 13-ąją penktadienį, paskendęs.

2. Moderniais laikais skaičiaus 13 neigiamą prasmę sustiprino liūdnai pagarsėjusi „Apollo 13“ misija į Mėnulį. 1970 m. trijų astronautų pražūtimi vos nesibaigė „Apollo 13“ drama skrydyje link Mėnulio. Sprogus deguonies balionui, astronautai galėjo uždusti be deguonies, nusinuodyti kenksmingomis dujomis arba sušalti, tačiau per stebuklą astronautai grįžo gyvi nuleidžiamojoje kabinoje, skirtoje Mėnuliui tirti.

3. JAV prezidentas Franklinas Roosveltas nekeliavo tryliktąją bet kurio mėnesio dieną ir pavalgyti niekada nekviesdavo 13 svečių. Prancūzijos imperatorius Napoleonas 13 dieną nerengdavo kautynių, o JAV prezidentas Herbert’as Hoover’is taip pat kentė nuo triskaidekafobijos. Įžymusis poetas Johan’as Wolfgang’as Goethe penktadienį, 13 dieną, praleisdavo lovoje, Vokietijos kancleris Otto von Bismarck’as nepasirašinėdavo dokumentų. tačiau Prancūzijos karalius Liudvikas XIII mėgo šį skaičių ir vedė nuotaką tada, kai jai sukako 13 metų. Sėkmė lydėjo absurdo teatro pradininką Samuel’į Beckett’ą, gimusį penktadienį, 13 dieną. Garsusis mūsų krepšininkas Šarūnas Marčiulionis vilkėjo marškinėlius, pažymėtus 13 numeriu.

4. Markas Twainas sykį buvo tryliktas svečias, pakviestas pietų. Draugas perspėjo, jog jis neturėtų eiti. „Tai buvo nesėkmė, – vėliau šiam draugui sakė M. Twainas. – Jie turėjo maisto tik dvylikai.” Prietaringieji šeimininkai Paryžiuje gali nusamdyti profesionalą keturioliktą svečią.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 balsai (-ų))