- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 7390

Margaspalvis krotonas (Codiaeum variegatum) – tai labai dekoratyvi kambarinė gėlė, džiuginanti ryškiomis spalvomis ir įspūdinga lapija. Margaspalvis krotonas natūraliai auga šiltose ir drėgnose vietose, todėl namuose vertėtų sudaryti panašias auginimo sąlygas. Jei laikysitės žemiau išvardintų svarbiausių priežiūros taisyklių, šis augalas tikrai puoš jūsų namus!
1 taisyklė: tinkama šviesa
Margaspalvis krotonas mėgsta šviesą, tačiau šį augalą vertėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, kurie jam gali labai pakenkti. Kuo daugiau šviesos gaus augalas, tuo margesni bus jo lapai, todėl vertėtų pasirūpinti, kad saulės spinduliai būtų išskaidyti ir augalą pasiektų kuo ilgesnį laiką. Jei šią kambarinę gėlę laikysite prastai apšviestoje vietoje, jos lapai bus žalios spalvos.
2 taisyklė: laistymas
Margaspalvio krotono laistymas priklauso nuo metų laiko: vasaros laikotarpiu šis augalas laistomas dažnai ir gausiai (dirvožemis visuomet turi būti šiek tiek drėgnas), o žiemą laistymas tampa saikingesnis ir retesnis (pakanka palaistyti porą kartų per savaitę ar dar rečiau).
3 taisyklė: drėgmės palaikymas
Margaspalvis krotonas labai mėgsta drėgmę, todėl svarbu pasirūpinti, kad patalpų oras nebūtų pernelyg sausas. Optimali drėgmė – nuo 40 iki 80 procentų. Jei manote, kad oras patalpoje yra sausesnis (arba tą rodo drėgmės matuoklis), augalą nupurkškite vandens purkštuvu.
4 taisyklė: optimali temperatūra
Margaspalvis krotonas tiesiog dievina šilumą. Ideali oro temperatūra vasaros laikotarpiu – nuo 20 iki 22 laipsnių Celsijaus, o žiemą temperatūra turėtų būti žemesnė (maždaug 16-18 laipsnių). Margaspalvį krotoną būtina saugoti nuo skersvėjo, todėl net ir šiltuoju metų laiku jį geriausia laikyti namuose, bet ne balkone ar terasoje.
5 taisyklė: tinkamos žemės parinkimas
Margaspalvis krotonas geriausiai auga gerą drenažą turinčioje terpėje. Ruošdami žemių mišinį lygiomis dalimis sumaišykite velėninę žemę, lapinę žemę, durpinę žemę ir smėlį. Jaunus augalus rekomenduojama persodinti du kartus per metus, o suaugusius – kas 1-4 metus.
6 taisyklė: tręšimas
Margaspalvį krotoną rekomenduojama tręšti kovo-rugsėjo mėnesiais (tą geriausia daryti kas 2 savaites). Naudokite specialias trąšas, skirtas kambariniams augalams.
7 taisyklė: persodinimas
Šiltuoju metų laiku šio augalo šaknys labai sparčiai kerojasi, todėl jį rekomenduojama persodinti ne kartą, bet du kartus per metus. Persodinimui pasirinkite erdvesnį vazoną, jo apačią padenkite dezinfekuotų akmenėlių arba natūralaus molio vazono šukių sluoksniu. Išimdami augalą iš senojo vazono būkite atsargūs (pasistenkite nepažeisti augalo šaknų), prikibusių žemių nepurtykite pernelyg energingai. Pasodinkite augalą į naująjį vazoną, šiek tiek patankinkite žemių mišinį, palaistykite.
Margaspalvio krotono dauginimas
Jei norite turėti daugiau tokių pat augalų (arba juos planuojate dovanoti), galite išbandyti dauginimą auginiais. Margaspalvio krotono dauginimui labiausiai tinka pavasario pabaiga-vasaros pradžia, nes šiuo laikotarpiu auginiai prigyja greičiausiai. Nuo motininio augalo atskirtus ūglius palaikykite šiltame (maždaug 24-25 laipsnių temperatūros vandenyje), o tuomet, kada ūgliai jau bus išleidę šaknis, juos galėsite sodinti į vazonėlius. Šis augalas taip pat gali būti dauginamas viršūnių ir stiebo dalimis (tam labiausiai tinka sausio-kovo mėnesiai), tačiau dauginimas yra kiek sudėtingesnis. Nupjautas augalo dalis apibarstykite medžio anglies milteliais ir sodinkite į šiltą dirvožemį (gėlių lovelis turi būti šildomas – jei palaikysite 25-30 laipsnių dirvožemio temperatūrą, sodinukai greičiau įsišaknys).
Ligos ir kenkėjai
Net ir kruopšti priežiūra ne visada padeda išvengti įvairių ligų, todėl naudinga žinoti, kaip elgtis atsiradus tam tikriems augalo susirgimams:
Krentantys augalo lapai: jei patalpų oras yra pernelyg sausas, augalą gali pulti voratinklinės erkės ir skydamariai, todėl būtina palaikyti optimalią patalpų drėgmę. Jei pastebėsite, kad augalą puolą kenkėjai, jį rekomenduojama nuplauti muilinu vandeniu. Taip pat vertėtų užkirsti kelią kenkėjų atakai ir pasirūpinti, kad patalpoje būtų pakankamai drėgna;
Sausi augalo lapai: dažniausiai taip nutinka dėl pernelyg žemos patalpos temperatūros. Jei pastebite, kad augalo lapai ėmė sausėti, pasvarstykite apie galimybę augalą pernešti į šiltesnę vietą (jei oro temperatūra bus žemesnė nei 14 laipsnių, augalas gali žūti);
Gelstantys augalo lapai: taip gali nutikti dėl tiesioginių saulės spindulių poveikio arba dėl šviesos trūkumo. Pasirūpinkite, kad augalas gautų pakankamai išskaidytos šviesos, tačiau būtų apsaugotas nuo tiesioginių saulės spindulių žalos (apie neigiamą saulės spindulių poveikį gali išduoti ir rausvos dėmelės). Jei augalo lapai yra tiesiog žali, tikėtina, kad augalas dar yra labai jaunas (arba gauna per mažai šviesos).
Ar augalą galima laikyti kiekvienuose namuose?
Ir taip, ir ne. Margaspalvio krotono priežiūra nėra labai sudėtinga, tačiau jį auginantiems būtina laikytis minėtų taisyklių. Svarbu žinoti, kad šio augalo sultys gali smarkiai sudirginti odą ir sukelti uždegimą, todėl atliekant tam tikras augalo priežiūros procedūras vertėtų mūvėti pirštines. Jei namuose yra gyvūnų ar mažų vaikų, svarbu pasirūpinti, kad augalas būtų laikomas jiems nepasiekiamoje vietoje. Jei auginate katę, šis augalas nėra pats tinkamiausias pasirinkimas.