- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 15427

Storalapis, kitaip dar vadinamas pinigų ar laimės medžiu, yra labai dekoratyvus ir nereiklus augalas, kuris neretai auginamas namuose ar biure. Tikima, kad ši kambarinė gėlė skleidžia teigiamą energiją ir padeda privilioti sėkmę, laimę, bei turtus. Nors laimės medis nėra reiklus, tačiau minimali priežiūra yra būtina. Naudinga žinoti, kokios yra pagrindinės storalapio priežiūros taisyklės: tai galės užtikrinti ne tik augalo dekoratyvumą, bet taip pat ir puikią jo savijautą.
Kokią žemę pasirinkti?
Svarbu atminti, kad storalapiui visiškai netinka paprastas sodo dirvožemis: jis neretai būna užkrėstas kenkėjais, o tai gali lemti augalo ligas ar net žūtį. Gruntui dažniausiai pasirenkamas sukulentiniams augalams skirtas specialus mišinys: jei naudosite universalų kambariniams augalams pritaikytą gruntą, vertėtų į jį įmaišyti šiek tiek smėlio. Pasirūpinkite, kad gruntas būtų pakankamai laidus: jei jame kaupsis vanduo, gali pradėti pūti augalo šaknys.
Apšvietimas
Storalapiai geriausiai veši šviesoje, tačiau jie taip pat toleruoja ir tamsą. Vasaros metu laimės medis gali būti auginamas balkone, terasoje ar net lauke. Svarbiausia – pasirūpinti, kad lietaus vanduo galėtų greitai nutekėti, nes priešingu atveju tai gali lemti augalo šaknų puvimą. Storalapiai visiškai nebijo tiesioginių saulės spindulių, todėl šios kambarinės gėlės gali būti auginamos ir ant pietinės palangės.
Storalapio laistymas
Laistyti laimės medį vertėtų saikingai: dirvožemis neturėtų būti pernelyg drėgnas. Šį kambarinį augalą geriausia laistyti tada, kai jo žemė visiškai išdžiūva: jei tą darysite pernelyg dažnai, tai gali lemti augalo ligas. Storalapis kur kas geriau toleruoja vandens trūkumą nei jo perteklių!
Tinkama oro temperatūra
Storalapis nėra labai reiklus oro temperatūrai, tačiau jis tikrai mėgsta šilumą. Idealu, jei šiltuoju metų laiku palaikoma ne mažesnė nei 18 laipsnių temperatūra, o žiemą oro temperatūra gali būti žemesnė – maždaug 12-15 laipsnių.
Kaip tręšti storalapį?
Storalapį galima tręšti kompleksinėmis kambarinių augalų arba specialiomis sukulentų trąšomis. Šiltuoju metų laiku trąšas rekomenduojama naudoti kas dvi savaites, o lapkričio-kovo mėnesiais augalo geriau netręšti.
Storalapio persodinimas
Jaunus storalapius rekomenduojama persodinti kasmet, o suaugusius – kas 2-3 metus. Pasirinkite tokį vazonėlį, kurio skersmuo yra keliais centimetrais didesnis nei ankstesnis, o į jo dugną įberkite keramzito arba smulkintų raudonų plytų. Ant šio sluoksnio užberkite šiek tiek dirvožemio, ir tuomet sodinkite augalą (prieš tai rekomenduojama apžiūrėti storalapio šaknis, ir prireikus pašalinti pažeistas jų dalis). Užberkite žemių, šiek tiek sutankinkite, palaistykite ir savaitę laikykite tamsoje. Karts nuo karto apipurkškite augalo lapus. Praėjus savaitei storalapį pastatykite į jo įprastą vietą.
Storalapio dauginimas
Laimės medis gali būti dauginamas įvairiais būdais: sėklomis, lapų auginiais arba šakelių ūgliukais. Svarbu paminėti tai, kad sėklomis šis kambarinis augalas dauginamas labai retai, nes su nedideliais sėjinukais dažniausiai būna pernelyg daug vargo. Kas kita, jei storalapis dauginamas lapų auginiais ar ūgliais: tereikia nuskinti lapą ar ūglį, įsmeigti į drėgnoką smėlio ir žemių mišinį.
Storalapių ligos
Kaip jau minėta anksčiau, laimės medis yra labai jautrus perlaistymui: jei taip nutiktų, gali pradėti pūti ne tik šaknys, bet ir visas augalas. Nors tokioje situacijoje galima nuskinti ir padauginti šoninius ūglius arba nupjauti visą augalą iki sveikos vietos, tačiau pažeisto augalo dalys ne visada sėkmingai prigyja. Taip pat storalapiui gali pakenkti ir įvairūs kenkėjai – laimės medį dažniausiai užpuola paprastieji arba miltuotieji skydamariai, kurie siurbia augalo sultis ir jį silpnina. Jei storalapio lapai yra ganėtinai dideli, juos galima nuplauti muiluotu vandeniu, tačiau tai ne visada padeda. Šių kenkėjų naikinimui taip pat gali būti pasitelkiami ir įvairūs cheminiai preparatai.
Storalapio formavimas
Svarbu žinoti, kad šį kambarinį augalą ne tik galima, bet ir reikia apkirpti. Tai ne tik suteikia dekoratyvesnę išvaizdą, bet taip pat skatina augimą, todėl kiekvieną pavasarį vertėtų imtis šio darbo (atminkite, kad apkarpyto augalo negalima iš karto persodinti):
-
Pirmiausia dezinfekuokite žirkles ir užsimaukite pirštines;
-
Suraskite dvi šakas, kurios nuo kamieno sudaro „V“ raidės formą;
-
Virš „V“ formos šakų nukirpkite 1-3 šakeles (tą geriausia daryti 45 laipsnių kampu);
-
Pašalinkite šakeles storalapio viršuje ir šonuose;
-
Jei augalas turi pažeistų lapų, juos taip pat nukirpkite.
-
Atminkite: formuojant storalapį vertėtų nukirpti ne daugiau nei pusę augalo šakelių.
Ar storalapis tikrai gali pritraukti sėkmę?
Jei tikėsite, kad storalapis jums atneš laimę ir turtus, būtinai taip ir nutiks. Feng Shui aprašoma, kad storalapį geriausia laikyti pietrytinėje namų dalyje, nes tai gali lemti finansinį klestėjimą. Taip pat nereikėtų pamiršti tinkamai rūpintis šiuo augalu: jei augalo lapai pradėtų kristi, teigiama, kad tai gali atnešti nuostolių. Juk neverta rizikuoti, tiesa?