- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 11873

Alokazija (Alocasia) – tai itin puošni lapinė gėlė, natūraliai auganti Azijos tropikuose. Nors šių gėlių įvairovė yra labai plati, tačiau parduotuvėse galime rasti vos kelių rūšių alokazijas. Mūsų šalyje populiarios vos dviejų rūšių alokazijos – Alocasia lowii ir Alocasia sanderiana. Nors šios kambarinės gėlės nėra labai reiklios ir tinka pradedantiesiems kambarinių gėlių augintojams, tačiau svarbu atsižvelgti į kelis pagrindinius šių augalų priežiūros ypatumus, kurie padės išlaikyti puikią gėlių būklę.
Tinkama laikymo vieta
Alokazijos geriausiai jaučiasi šviesiose patalpose, tačiau šias kambarines gėles vertėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Geriausia šiuos augalus laikyti kiek toliau nuo palangės, tačiau pasirūpinti, kad apšvietimas būtų pakankamas (saulės šviesos trūkumas šias kambarines gėles gali susargdinti). Šiltuoju metų laiku alokaziją galima išnešti į balkoną ar į terasą, tačiau svarbu pasirūpinti, kad augalo nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai, skersvėjis ar lietus.
Optimali temperatūra
Vasaros metu alokazijoms tinkamiausia +22- +26° С oro temperatūra, o žiemą – ne žemesnė kaip +16° С. Naudinga žinoti, kad alokazijos mėgsta drėgną orą – jos geriausiai jaučiasi tokiose patalpose, kuriose oro drėgmė yra 80-85 proc. Gyvenamosiose patalpose oro drėgmė įprastai yra gerokai mažesnė, todėl alokaziją karts nuo karto apipurkškite vandeniu.
Laistymas
Alokazijų laistymui tinka tik minkštas drungnas vanduo. Vasarą ir rudenį šios kambarinės gėlės laistomos gana gausiai, tačiau svarbu pasirūpinti, kad vazonėlio inde neužsistovėtų vanduo (alokazija lengviau pakelia vandens stygių nei jo perteklių). Palaisčius alokaziją svarbu stebėti, kada jos vazonėlis visiškai išdžiūva, ir tik tuomet galima palaistyti dar kartą. Žiemos laikotarpiu laistymas turėtų būti dar saikingesnis: jei vazonėlyje esanti žemė išlieka šiek tiek drėgna, augalo laistyti nereikia.
Alokazijos tręšimas
Nuo pavasario pradžios iki vasaros pabaigos alokazijas vertėtų tręšti kas dvi savaites. Tam geriausiai tinka silpnos koncentracijos (arba atskiestos) kambarinių gėlių trąšos. Taip pat alokazijas galima tręšti mineralinių trąšų mišiniu.
Alokazijos dauginimas
Alokazijos dauginamos dukteriniais stiebagumbiais, kurie įprastai pasirodo šiltuoju metų laiku. Nupjaukite stiebagumbius aštriu peiliu ir pabarstykite anglies milteliais. Stiebagumbiai geriausiai įsišaknija šiltoje žemėje, kuomet oro drėgmė yra pakankamai aukšta. Sodinukus vertėtų saugoti nuo skersvėjo, kuris jauniems augalams gali būti pražūtingas.
Alokazijų persodinimas
Naudinga žinoti, kad alokazijas galima persodinti tik žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį (tam labiausiai tinka vasario pabaiga – kovo pradžia). Žemės mišinį turi sudaryti lygiomis dalimis sumaišyta lapinė žemė, velėninė žemė, puveninga žemė, smėlis ir durpės. Kai kurių rūšių alokazijoms tinkamesnis lengvesnis substratas, todėl žemių mišinį galima papildyti spygliuočių žeme ir pušies žieve. Ką tik pasodintas alokazijas laistykite saikingai. Praėjus 3 savaitėms po gėlės persodinimo galima pradėti naudoti trąšas.
Dažniausios alokazijų priežiūros klaidos
Nors alokazija tikrai nėra pats lepiausias augalas, tačiau šių kambarinių gėlių augintojai kartais daro klaidas, dėl kurių gali suprastėti bendra augalo būklė. Alokazijoms gali pakenkti šie veiksniai:
-
Per gausus arba nepakankamas augalo laistymas;
-
Parenkama netinkama vieta namuose: jei alokazija bus nuolatos veikiama tiesioginių saulės spindulių, šios kambarinės gėlės lapai bus sudžiūvę ir nuskurę. Taip pat alokazija gali nuskursti ir dėl šviesos trūkumo, todėl svarbu ieškoti „aukso viduriuko“;
-
Parenkamas netinkamas dirvožemis (substratas yra pernelyg „sunkus“ arba stokojantis kambarinei gėlei reikalingų medžiagų).
Kenkėjai ir ligos
Jei alokazija bus laikoma pernelyg šaltai, gali imti pūti šakniastiebiai. Būtent todėl labai svarbu atsižvelgti į sezoniškumą ir parinkti tokią oro temperatūrą, kuri būtų tinkama konkrečiam metų laikui. Jei augalui ima trūkti saulės šviesos, jo lapai gali išblykšti ir prarasti savo grožį. Jei pastebėtumėte, kad alokazijos lapai ėmė skursti, vertėtų šią kambarinę gėlę perkelti į kitą patalpą, kurioje ją pasiektų išskaidyta saulės šviesa. Jei ant alokazijos lapų atsirastų dėmių, tai gali būti ženklas, kad šią kambarinę gėlę reikia nedelsiant persodinti. Nors tam yra tinkamiausia žiemos pabaiga-pavasario pradžia, delsti tikrai nereikėtų (tikėtina, kad augalas kenčia nuo netinkamo dirvožemio arba jo šaknys jau pradėjo pūti). Persodindami alokaziją nupjaukite supuvusias šaknų dalis, o pjūvio vietą pabarstykite anglies milteliais. Jei alokazija numeta visus savo lapus, nereikėtų skubėti ja atsikratyti. Gali būti, kad alokazija tiesiog ruošiasi žydėti (namų sąlygomis auginamos alokazijos žydi labai retai), todėl pirmiausia patikrinkite augalo šaknų būklę ir įsitikinkite, kad jos nepradėjo pūti (tokiu atveju vertėtų augalą persodinti).
Kartais alokazijas užpuola įvairūs kenkėjai (voratinklinės erkutės, skydamariai, ir t.t.): ant augalo lapų galite pastebėti rudų dėmių, ploną baltą tinklelį, ir t.t. Kenkėjus galite išnaikinti nuplaudami augalą muiluotu vandeniu arba naudodami specialias kenkėjų naikinimui skirtas priemones.
Dėmesio: persodindami alokazijas visuomet mūvėkite pirštines, nes šio augalo lapuose yra ciano rūgšties, galinčios smarkiai sudirginti odą. Taip pat šią kambarinę gėlę vertėtų saugoti nuo mažų vaikų ir augintinių.