- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 8028

Koleusas (lot. Coleus), kitaip dar vadinamas margeniu, – tai notrelinių šeimai priklausantis augalas. Natūralioje gamtoje koleusas yra aptinkamas Javos saloje (čia suskaičiuojama maždaug 150 skirtingų margenio rūšių). Šis dekoratyvus augalas nėra labai lepus, tačiau jis reikalauja tam tikrų priežiūros taisyklių. Jei vadovausitės žemiau pateiktais patarimais, galėsite būti tikri, kad koleusas jus džiugins įstabaus grožio lapais.
Parinkite tinkamą vietą
Vasaros laikotarpiu koleusas laikomas 20-25 laipsnių temperatūroje, o žiemą oro temperatūra turėtų būti mažesnė – maždaug 15-18 laipsnių (jei temperatūra bus dar žemesnė, koleusas gali pradėti mesti lapus).
Margenio augintojai įprastai nori išlaikyti ryškią šio augalo spalvą, todėl svarbu pasirūpinti, kad jis gautų pakankamai šviesos. Jei pastebite, kad margenio lapai pradeda vysti, vertėtų įsitikinti, ar augalas gauna pakankamai saulės šviesos. Jei nėra galimybės užtikrinti tinkamų natūralių sąlygų, margeniui puikiai tiks ir dirbtinis apšvietimas.
Taip pat būtina pasirūpinti, kad patalpa, kurioje laikomas koleusas, būtų pakankamai gerai vėdinama. Vasaros laikotarpiu margenį galima išnešti į balkoną ar terasą. Šiltuoju metų laiku svarbu pasirūpinti, kad koleuso nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai.
Laistymas
Vasaros laikotarpiu koleusas laistomas gausiai, o nuo rudens laistymas turi būti retesnis. Stebėkite, ar viršutinis dirvožemio sluoksnis nėra išsausėjęs: jei taip nutinka, augalą reikia palaistyti. Jei koleusas yra laikomas pakankamai apšviestoje vietoje, vandens poreikis bus didesnis.
Laistymui rinkitės minkštą, kambario temperatūros vandenį (laistymui taip pat puikiai tinka ir lietaus vanduo). Laikina sausra koleusui yra ne tokia pavojinga kaip vandens perteklius, todėl laistant šį augalą nereikėtų persistengti.
Oro drėgmė
Koleusas labai mėgsta drėgną orą, todėl svarbu pasirūpinti, kad patalpoje, kurioje auginama ši kambarinė gėlė, nebūtų pernelyg maža drėgmės koncentracija.
Šiltuoju metų laiku ir šildymo sezonu koleuso lapus galima nupurkšti kambario temperatūros minkštu vandeniu. Tai ne tik sudrėkins augalą, bet taip pat padės pašalinti ant augalo lapų susikaupusias dulkes (dulkių nerekomenduojama valyti rankomis, nes galite pažeisti jautrius margenio lapus). Esant sausam orui po vazonu galima pastatyti padėklą su šlapiu keramzitu.
Koleuso tręšimas
Nuo kovo iki rugsėjo margenį rekomenduojama tręšti kas dvi savaites. Tam geriausia rinktis mineralines trąšas, kurios skirtos augalams su dekoratyviniais lapais. Jei margenis auginamas lauke ar šiltnamyje, jį galima tręšti karvių mėšlo srutomis (šias trąšas vertėtų naudoti pakaitomis su mineralinėmis trąšomis).
Žiemos laikotarpiu augalas tręšiamas tik kalio trąšomis (1,5 g trąšų užpilamas litru vandens). Jei naudojamos azoto trąšos, margenio lapai gali tapti ne tokie ryškūs.
Koleuso persodinimas
Koleusas persodinamas kiekvieną pavasarį, tačiau greitai augančius augalus taip pat gali tekti persodinti ir vasarą (jei šaknys ima kyšoti iš vazone esančių drenažo skylučių, vazonas yra per ankštas).
Koleusas nėra labai išrankus žemių mišiniui, todėl jo persodinimui galite naudoti bet kokios rūšies maistingą dirvožemį.
Koleuso dauginimas
Koleusas dauginamas sėklomis arba stiebo auginiais, tam labiausiai tinka pavasaris ir vasara. Jei koleusą dauginsite sėklomis, sėjai geriausia rinktis vasario-kovo mėnesius.
Paruoškite žemių mišinį iš lapinės žemės, durpinės žemės ir smėlio (sumaišykite lygiomis dalimis). Koleuso sėklos yra labai nedidelės, todėl jas galite sumaišyti su biriu smėliu ir pasėti dirvožemyje. Vazonėlius laikykite 20-22 laipsnių temperatūroje, jei apdengsite plėvele, sėklos sudygs dar greičiau. Pirmieji daigai turėtų pasirodyti po 2-3 savaičių. Kai sudygę koleusai turės po 2 lapelius, juos galite persodinti į atskirus 7-8 cm skersmens vazonėlius.
Taip pat šis augalas gali būti dauginamas stiebo auginiais: aštriu peiliu nupjaukite maždaug 10-15 cm ilgio auginius, pjūvio vietas pabarstykite medžio anglies milteliais. Paruoškite dirvožemį, į kurį sodinsite auginius, pasirūpinkite, kad dirva būtų gerai sudrėkinta. Sodinukus apdenkite plėvele ir pastatykite į šiltą, gerai apšviestą vietą. Auginiai turėtų įsišaknyti per 2-3 savaites. Stiebo auginiai gali išleisti šaknis ir vandenyje, todėl pirmiausia galite pamerkti auginius į vandenį, o tada, kai jie jau bus išleidę šaknis, pasodinkite į atskirus vazonėlius.
Dažniausios ligos
Jei stiebo apačia ėmė pūti, tikėtina, kad taip nutiko dėl pernelyg rūgščios dirvos ar vandens pertekliaus. Tokius augalus rekomenduojama nedelsiant persodinti į šviežią dirvožemį, o pažeistas šaknų dalis pašalinti aštriu peiliu.
Jei augalo lapai ima džiūti, taip galėjo nutikti dėl sauso patalpų oro. Pastebėję tokį margenio negalavimą pasirūpinkite dažnesniu lapų nupurškimu.
Jei koleuso lapai ėmė kristi, didelė tikimybė, kad taip nutiko dėl nuolatinio skersvėjo ar per žemos temperatūros. Jei pastebėtumėte, kad ant margenio lapų atsiranda dėmių, augalui vertėtų parinkti ne tokią saulėtą kambario vietą.
Jei koleuso augimas tapo pernelyg lėtas, įsitikinkite, kad augalas yra pakankamai dažnai tręšiamas.
Išdžiūvę lapai, įvairios augalo deformacijos ir spalvų pokyčiai gali įspėti apie augalą apnikusius kenkėjus – tokiu atveju margenį rekomenduojama nupurkšti insekticidais.