- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 7209

Peperomija – tai gana kompaktiška, dekoratyvi kambarinė gėlė, kuri savo išvaizda šiek tiek primena begoniją. Peperomija yra ne tik graži, bet taip pat ir labai atspari įvairioms sąlygoms, todėl toks augalas puikiai tinka ir pradedantiesiems kambarinių gėlių augintojams. Tereikia laikytis kelių svarbiausių peperomijos priežiūros taisyklių, ir galėsite būti ramūs, kad ši kambarinė gėlė jūsų namuose jausis gerai.
Populiariausios peperomijų rūšys
-
Peperomia caperata: tai – viena populiariausių pepermijos rūšių, kurios lapai primena širdies formą. Peperomia caperata lapai gali būti išvagoti raudonomis, oranžinėmis ar purpurinėmis gyslomis;
-
Peperomia argyreia: kartais ši kambarinė gėlė dar vadinama arbūzu, nes jos ovalios formos lapų raštas labai primena arbūzo marginimą;
-
Peperomia obtusifolia: ši gėlė išsiskiria žaliais apvaliais lapais.
Tinkama vieta
Peperomijos mėgsta vidutinį apšvietimą, todėl joms labiausiai tinka tos patalpos, kuriose langai nukreipti į šiaurinę ar rytinę pusę. Taip pat šios kambarinės gėlės puikiai prisitaiko ir prie fluorescentinės šviesos. Svarbu pasirūpinti, kad patalpa, kurioje auginama peperomija, būtų pakankamai gerai vėdinama. Žiemos laikotarpiu peperomijų nerekomenduojama laikyti ant palangės.
Nors peperomijos labai mėgsta gryną orą, tačiau į terasą ar balkoną šias gėles vertėtų išnešti tik tada, kai dieną ir naktį oro temperatūra yra pakankamai aukšta. Vertėtų nepamiršti, kad peperomijos yra labai jautrios temperatūros svyravimams, todėl prie lauko sąlygų šias gėles gali tekti pratinti palaipsniui.
Oro temperatūra
Peperomijai labiausiai tinka maždaug 18-24 laipsnių temperatūra. Žiemos laikotarpiu turėtų būti palaikoma ne žemesnė nei 12-13 laipsnių temperatūra. Peperomijas būtina saugoti nuo skersvėjo ir didelių temperatūros pokyčių. Šias kambarines gėles vertėtų laikyti toliau nuo lango ir šilumos šaltinių.
Oro drėgmė
Peperomija geriausiai jaučiasi vidutinio drėgnumo patalpose (maždaug 40-60 procentų). Jei patalpų oras yra sausesnis nei rekomenduojama, šias kambarines gėles patartina reguliariai nupurkšti (tai aktualu ne tik šiltomis vasaros dienomis, bet taip pat ir šildymo laikotarpiu). Pakankamą drėgmę taip pat gali padėti palaikyti po vazonu pakištas padėklas su drėgnu keramzitu ar samanomis.
Peperomijos laistymas
Šiltuoju metų laiku peperomija laistoma reguliariai, o žiemos laikotarpiu – tik tada, kai viršutinis dirvos sluoksnis tampa sausas. Nors peperomijoms yra svarbu, kad dirvožemis visuomet būtų pakankamai drėgnas, tačiau perlaistymas šioms kambarinėms gėlėms gali būti pražūtingas. Šaltuoju metų laiku peperomija laistoma kas maždaug 7-10 dienų. Neleiskite, kad po vazonėliu užsistovėtų vanduo – po laistymo visada nupilkite į lėkštutę nubėgusį vandenį.
Trąšos
Augimo laikotarpiu peperomijos tręšiamos kas dvi savaites. Peperomijoms labiausiai tinka kambariniams augalams skirtos trąšos. Rudenį ir žiemą peperomijos tręšti nereikia.
Peperomijos genėjimas
Jei pastebite, kad peperomijos šakelės tapo per ilgos, ar lapai ties augalo šaknimis tapo per dideli, peperomiją galima nugenėti. Šakeles ir lapelius nupjaukite aštriu peiliu.
Peperomijos žydi birželio-rugpjūčio mėnesiais. Nužydėjusius žiedus pašalinkite – gėlė atrodys tvarkingiau.
Peperomijos dauginimas
Dauguma peperomijos rūšių gali būti dauginamos lapkočiais. Nupjaukite didelius lapus su jų stiebais ir pasodinkite į žemę. Daiginimo laikotarpiu sodinukus apdenkite plėvele, palaikykite maždaug 25 laipsnių temperatūrą. Jei sodinukai gaus pakankamai vandens ir šviesos, jie turėtų įsišaknyti per kelias savaites.
Peperomijos persodinimas
Peperomijos persodinamos pavasarį. Persodinimui geriausia rinktis panašaus dydžio vazonėlius. Šios kambarinės gėlės puikiai jaučiasi augdamos viename lovelyje su kitomis gėlėmis. Peperomijos geriausiai auga moliniuose ir kituose laidžios medžiagos vazonėliuose, kurie užtikrina pakankamai gerą oro cirkuliaciją.
Persodinant peperomiją svarbu paruošti pakankamai gerą drenažo sluoksnį (tam puikiai tinka maždaug 2-3 cm dydžio akmenukų sluoksnis), nes priešingu atveju augalo šaknys gali imti pūti. Persodinant visada svarbu atidžiai apžiūrėti augalo šaknis, o prireikus – nupjauti pažeistas šaknų dalis ir pabarstyti medžio anglies milteliais. Peperomijos puikiai jaučiasi augdamos durpinės žemės ir perlito mišinyje.
Dažniausios peperomijos ligos
Jei ima kristi peperomijos lapai, dėl to galima kaltinti didelius temperatūrų svyravimus arba trąšų perteklių. Neišsigąskite, jei nukris vos keli augalo lapai, tačiau kas kita, jei augalas pradės labai sparčiai mesti lapus. Pagalvokite, kokių galėjote padaryti priežiūros klaidų, ir pasistenkite jas ištaisyti.
Jei ėmė blukti peperomijos lapai, tikėtina, kad taip nutiko dėl tiesioginių saulės spindulių žalos. Pasvarstykite – galbūt reikėtų pakeisti augalo laikymo vietą?
Jei peperomijos lapų kraštai ėmė ruduoti, tikėtina, kad taip nutiko dėl staigiai nukritusios temperatūros. Tokiu atveju pašalinkite pažeistus lapus ir pakeiskite augalo vietą, kurioje jis galėtų mėgautis didesne šiluma.
Jei lapai suglemba ir išblykšta, taip gali nutikti dėl perlaistymo (ypatingai žiemos laikotarpiu).
Jei augalas staigiai numeta visus lapus, reikėtų įvertinti, ar patalpos temperatūra nėra per žema (žemesnė nei 10 laipsnių temperatūra peperomijoms yra kritinė).
Jei oras yra ganėtinai sausas, o temperatūra – ganėtinai aukšta, peperomijas gali užpulti voratinklinės erkutės, kurias išnaikinsite naudodami specialius insekticidus arba plaudami augalą muiluotu vandeniu. Kitiems kenkėjams peperomijos yra ganėtinai atsparios.