- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 8034

Gebenė (lot. Hedera) – tai aralijinių šeimos augalas, kuris natūralioje gamtoje aptinkamas Europoje, Azijoje ir šiaurinėje Afrikos dalyje. Tai – labai nereiklus augalas, kuris gali prisitaikyti prie įvairių laikymo sąlygų, tačiau norint užtikrinti puikią gebenės savijautą būtina laikytis tam tikrų priežiūros taisyklių, kurias netrukus aptarsime.
Laikymo vieta
Gebenė mėgsta ryškią šviesą, tačiau ji geriausiai jaučiasi pritemdytose kambario vietose, kuriose šio augalo nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Gebenei tinkamiausia oro temperatūra svyruoja nuo 15 iki 17 laipsnių Celsijaus, tačiau tuomet, jei augalas yra reguliariai laistomas, jis puikiai jausis ir šiltesnėse patalpose. Gebenės yra atsparios šalčiui, todėl jos gerai jaučiasi ne tik patalpose, bet taip pat ir lauke.
Laistymas
Gebenė mėgsta drėgmę, todėl šį augalą būtina reguliariai laistyti. Šiltuoju metų laiku žemė visada turi būti šiek tiek drėgna, tačiau po vazonėliu esančioje lėkštutėje neturėtų būti užsistovėjusio vandens. Praėjus valandai po gebenės laistymo rekomenduojama nupilti nubėgusį vandenį, nes priešingu atveju augalo šaknys gali pradėti pūti. Žiemos laikotarpiu gebenės laistymas turėtų būti retesnis.
Oro drėgmė
Gebenė geriausiai jaučiasi vidutinio drėgnumo patalpose. Jei oras yra labai sausas, gebenę būtina reguliariai nupurkšti. Žiemos laikotarpiu patalpose esantis oras tampa sausesnis, todėl šiuo laikotarpiu po vazonu galima pastatyti padėklą su šlapiu keramzitu. Jei patalpų oras bus pernelyg sausas, apie tai gali išduoti „apsinuoginęs“ gebenės stiebas ar lapų spalvos pakitimai.
Vertikalus apželdinimas
Gebenės puikiai tinka ir vertikaliam apželdinimui, todėl jos gali būti auginamos ne tik namuose, bet taip pat ir šalia įvairių statinių. Gebenės taip pat gali būti komponuojamos ir su įvairiais kitais dirbtiniais ar gyvais augalais (pavyzdžiui, su dirbtiniais medeliais, kurie padės sukurti dar įdomesnį pastato eksterjerą). Gebenės gali būti auginamos ir su kitais dekoratyviniais augalais, jos gali pakęsti kitų augalų šaknų įtaką.
Tinkama dirva
Gebenės nėra labai reiklios dirvai, todėl jos gali būti auginamos beveik bet kokiame dirvožemyje. Vis dėlto, šiems augalams labiausiai tina vidutinio drėgnumo dirvožemis, gebenės labai mėgsta kalkingą purią žemę, taip pat veši ir rūgščiame dirvožemyje.
Genėjimas
Jei gebenė bus auginama lauke, ilgiau išsilaikius įšalui augalo šakelės gali apdžiūti, todėl jas reikės genėti (apdžiūvusios šakelės pašalinamos sekatoriumi). Vyresni nei dešimties metų augalai pražysta žalsvai baltais ar gelsvais žiedais bei užmezga šiek tiek nuodingas uogas. Tamsiai mėlynos spalvos uogos sunokinamos tik kitų metų pavasarį, tačiau šios uogos nėra valgomos (iš jų pramoniniu būdu gaminama gydomoji kosmetika).
Trąšos
Gebenė puikiai jaučiasi ir netręšiama, tačiau norint paskatinti šio augalo vešėjimą rekomenduojama naudoti kambarinėms gėlėms skirtas trąšas. Vasaros laikotarpiu šias trąšas rekomenduojama naudoti kartą per savaitę, o žiemos laikotarpiu tą darykite kartą per 1-2 mėnesius.
Persodinimas
Jaunas gebenes rekomenduojama persodinti kas metus, o suaugusius augalus – kas 2-3 metus (tai geriausia daryti pavasarį). Nors gebenės puikiai jaučiasi ir ganėtinai ankštame vazone, tačiau persodinant šį augalą rekomenduojama rinktis kiek platesnį vazonėlį. Gebenė yra visiškai nereikli dirvožemiui, tačiau ji geriausiai jausis persodinta į kalkingą, humuso pagrindu paruoštą dirvą.
Dauginimas
Gebenė gali būti dauginama auginiais arba atlankomis. Jei nuspręsite gebenę dauginti auginiais, tai geriausia daryti pavasarį, nes šiuo laikotarpiu sodinukai greičiau įsišaknija. Nupjautą gebenės šakelę padalinkite į 10-20 cm ilgio auginius, ant kurių kiekvieno palikite po 2-3 pumpurus (jei paliksite tik vieną pumpurą, išaugs tik vienas stiebas, o palikus daugiau pumpurų gebenė šakosis). Paruoštus auginius sodinkite į gruntą – padarykite duobutę ir į ją sodinkite šakelę. Pasodintą auginį paliekite vandeniu ir apipurkškite. Iš pradžių turi būti palaikoma maždaug 15 laipsnių temperatūra, o po 7-10 dienų ji turėtų būti aukštesnė – maždaug 18-21 ° C. Saugokite auginius nuo tiesioginių saulės spindulių, karts nuo karto apipurkškite vandeniu. Auginiai turėtų įsišaknyti per 20-45 dienas. Praėjus šiam laiko tarpui gebenės gali būti persodinamos į atskirus vazonėlius.
Dažniausios ligos
Gebenė yra ganėtinai atsparus augalas, kurį kenkėjai ir ligos puola labai retai. Vis dėlto, jei šis augalas bus laikomas pernelyg sausose patalpose, jį gali užpulti skydamariai, voratinklinės erkutės ar kiti kenkėjai. Jei pastebėtumėte šių kenkėjų pažeidimus, naudokite specialius insekticidus, kurie padės greitai ir efektyviai išnaikinti parazitus. Jei pažeidimai yra nedideli, galite nuplauti gebenės lapus muiluotu vandeniu. Naudinga žinoti, kad kenkėjus taip pat atbaido medžio pelenų dulkės, todėl jas galite sumaišyti su vandeniu, ir gautu mišiniu nupurkšti augalo lapus.
Pernelyg sausas oras taip pat gali lemti ir gebenių lapų rudavimą, tad tokiu atveju būtina pasirūpinti pakankamai dažnu augalo nupurškimu.
Jei pastebite, kad gebenė nustojo augti, tai gali būti pakankamai akivaizdus ženklas, kad augalą reikia persodinti į erdvesnį vazoną.