Kontracepcija: kokią pasirinkti?

Kontracepcija

Šiuo metu pasirinkimo laisvė norint išvengti neplanuoto nėštumo yra labai didelė, todėl klausimas kokią kontracepciją pasirinkti kamuoja ne viena merginą, moterį, o kartais ir jų antrąsias puses. Išsirinkus tinkamas kontraceptines priemones seksas bus kokybiškesnis, nes būsite labiau atsipalaidavę ir nesuksite galvos dėl galimai nesaugių lytinių santykių.

Prezervatyvai

Ko gero universaliausia, viena seniausių ir ganėtinai patikima kontracepcijos priemonė, kurią teigiamai vertina tiek didelė dalis vyrų, tiek ir moterų – prezervatyvai. Vyriškas prezervatyvas yra ne tik gera priemonė apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo (patikimumas siekia iki 98 proc. jei naudojama taisyklingai), bet kartu tai yra viena iš nedaugelio patikimų priemonių apsisaugoti nuo lytiniu būdu plintančių ligų. Prie to pačio verta paminėti, kad prezervatyvas nesukelia šalutinio efekto, tad yra rekomenduojamas ir tinkamas beveik visoms poroms. Tik toms poroms, kuriose yra bent vienas žmogus alergiškas nors kuriai prezervatyvo sudedamai daliai, pavyzdžiui, lateksui ar lubrikantui, vertėtų ieškoti kitos priemonės ar nealergizuojančių prezervatyvų. Įdomi ir šiek tiek neįprasta (bent Lietuvoje) alternatyva vyriškam – moteriškas prezervatyvas. Tai į makštį dedamas kiek didesnis, tačiau savo išvaizda panašus prezervatyvas, kuris saugo labai panašiu principu. Tiesa, laikoma, kad moteriško prezervatyvo efektyvumas šiek tiek mažesnis nei vyriško, tačiau skirtumas nėra labai žymus.

Kontraceptinės tabletės (piliulės)

Gana ilgą laiką moterims skirtos kontraceptinės tabletės buvo viena populiariausių apsaugos priemonių. Šios tabletės yra patogi kontracepcijos priemonė, nes nereikalauja jokių papildomų veiksmų lytinių santykių metu. Be to, kai kurių porų, kurios nemėgsta būtų „atskirtos“ prezervatyvo, manymu, tai vienintelė tikrai patogi ir komfortiška priemonė. Kadangi tabletėse yra hormonų, estrogenų ir progestogenų, ši priemonė nėra tinkama visoms moterims, ypač žindančioms ar turinčioms įvairių sveikatos sutrikimų. Taip pat nerekomenduojama toms, kurios santykiauja su skirtingais partneriais ir nėra garantuotos dėl lytiškai plintančių ligų. Verta nepamiršti, kad kontraceptines tabletes reikia gerti kas dieną, paisant informacinio lapelio ir gydytojo – ginekologo nurodymų. Kai kurios kontraceptinės tabletės turi būti geriamos ne tik kas dieną, bet ir konkrečiu, vienodu laiku, tad jei Jums nėra priimtinas griežtas vartojimo rėžimas, rinkitės kitą metodą išvengti nepageidaujamo nėštumo.

kontraceptines tabletes

Kontraceptinė spiralė

Į gimdą įdedama (tai atlieka medikas) speciali kontraceptinė spiralė, kuri garantuoją ilgalaikę apsaugą nuo nepageidaujamo nėštumo (3-10 metų). Jei anksčiau spiralė nebuvo labai patikima ir keldavo įvairių problemų, šiai dienai spiralių efektyvumas yra vienas geriausių, o iškritimų ar komplikacijų tikimybė sumažėjusi iki minimumo. Visgi, jaunoms moterims, artimoje ateityje planuojančioms šeimos pagausėjimą, spiralės nėra rekomenduojamos. Verta atminti, kad spiralė neapsaugo nuo LPL ar ŽIV.

Kontraceptinis pleistras

Kontraceptinis pleistras laikoma patogia priemone, kuri suteikia galimybę papildomai nesirūpinti dėl kontracepcijos. Tačiau reikia stebėti, kad pleistras neatsiklijuotų, o apsaugos lygis nėra ypatingai aukštas. Be to, šis metodas netapo labai populiarus ir todėl retai rekomenduojamas, sunkiau rasti vartojusių moterų atsiliepimų, todėl tai sukelia dar didesnį nepasitikėjimo jausmą ir skatina rinktis alternatyvias priemones.

kontracepsija moterims

Natūralūs metodai

Daugumai šiuolaikinių moterų ir vyrų natūralūs metodai išspaudžia šypseną, tačiau vis dar yra nemažai žmonių, kurie vengia bet kokios kontracepcijos ir renkasi tik natūralius metodus. Vienas jų – lytiniai santykiai tik tuo metu, kai nėra tikimybės pastoti. Norint taikyti tokį metodą reikia iš anksto pasiruošti, stebėti menstruacijų ciklus, skaičiuoti ir žymėtis vaisingas bei nevaisingas dienas. Šimtaprocentinės garantijos toks metodas nesuteikia, o ir nustatyti nevaisingas dienas tiksliai, ypač jaunoms moterims, kurių ciklas nėra reguliarus, gali būti sudėtinga. Tokį metodą siūloma rinktis tik toms poroms, kurių gyvenimo šeimos pagausėjimas nesugriaus.

Kitas panašus metodas, tačiau dar mažiau efektyvus, - nutrauktas lytinis aktas. Prieš ejakuliaciją nutraukus lytinį aktą sumažėja tikimybė pastoti, tačiau dar prieš ejakuliaciją išsiskiriantis sekretas gali lemti pastojimą. Be to, abu šie metodai nėra tinkama apsauga nuo LPL. Visgi, jei nėra kitų apsaugos priemonių (pavyzdžiui, kelionės metu), tai gali būti vienintelė išeitis.

Skubi kontracepcija

Skubia kontracepcija vadinamas toks metodas, kuomet po nesaugos lytinio akto ar pastebėjus, kad kita Jūsų naudota kontracepcija galėjo nesuveikti (pavyzdžiui, plyšo prezervatyvas), išgeriama skubios kontracepcijos tabletė. Toks metodas yra ko gero vienintelė išeitis po nesaugaus lytinio akto išvengti nėštumo. Verta žinoti, kad toks metodas tinka tik ypatingais atvejais, nes jis sumažina pastojimo galimybę ir ateityje.

Tinkamiausias kontracepcijos metodas labai priklauso nuo individualių žmogaus savybių ir poreikių, norų ar net įsitikinimų. Išsirinkite sau tinkamą metodą gerai pasverdami vieno ir kito privalumus bei trūkumus, nevenkite pasikonsultuoti su specialistais (šiuo klausimu patarinėja ginekologai), kurie gali patarti Jūsų fiziologines savybes geriausiai atitinkančią ir efektyviausią priemonę. Visgi, nei viena jų nesuteikia 100 proc. garantijos.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.