- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 24105

Guzmanija (Guzmania) – tai įspūdingo grožio kambarinė gėlė, kurios „tėvyne“ yra laikoma Pietų Amerika. Šis augalas mėgsta šiltą ir drėgną aplinką, todėl namuose svarbu sukurti tokias sąlygas, kurios būtų kuo artimesnės natūralioms. Guzmanijų auginimas neįgudusiems gėlių mylėtojams gali atrodyti nemenkas iššūkis, tačiau pasidomėję pagrindinėmis šių kambarinių augalų auginimo taisyklėmis tikrai galėsite užtikrinti tinkamas sąlygas. Taigi, kokios yra pagrindinės šių augalų priežiūros taisyklės?
Tinkama oro temperatūra
Guzmanija puikiai jaučiasi įprastoje kambario temperatūroje (nuo +22 iki +25 laipsnių Celsijaus), o žiemą šiai kambarinei gėlei reikės vėsesnės temperatūros (+16-+20 laipsnių). Jei oro temperatūra yra žemesnė nei 15 laipsnių, tai gali sukelti rimtus augalo susirgimus ar net žūtį.
Apšvietimas
Nors ši kambarinė gėlė yra kilusi iš šiltų kraštų, tiesioginiai saulės spinduliai jai gali būti pražūtingi. Guzmanija labiausiai mėgsta lengvą šešėlį, todėl svarbu gerai pagalvoti, kokia kambario vieta šiam augalui patiktų labiausiai. Augalą vertėtų laikyti šviesioje vietoje – tam gali tikti rytinė ar vakarinė palangė. Žiemos laikotarpiu šiai kambarinei gėlei reikalingas dirbtinis apšvietimas (bent 7-8 h per parą).
Guzmanijos laistymas
Guzmanija laistoma tiesiai į lapų rozetę (vandeniu užpildykite 2/3 lapų rozetės). Guzmanija laistoma gerai nusistovėjusiu kambario temperatūros vandeniu. Vasaros laikotarpiu svarbu pasirūpinti, kad lapų rozetėje visuomet būtų vandens, o žiemą laistymas turėtų būti saikingesnis. Šiltuoju metų laiku rekomenduojama kas mėnesį nupilti lapų rozetėje susikaupusį vandenį ir jį pakeisti nauju. Žiemos laikotarpiu patartina laistyti ne į lapų rozetę, bet į šalia esančią žemę, nes šiuo laikotarpiu drėgmės perteklius gali sukelti augalo lapų puvimą. Spalio-vasario mėnesiais augalą rekomenduojama laistyti vieną kartą per dvi savaites.
Oro drėgmė
Jei augalas bus laikomas labai šiltoje patalpoje, kurioje oras yra ganėtinai sausas, vertėtų reguliariai nupurkšti guzmanijos lapus (tą vertėtų atlikti ne tik vasarą, bet taip pat ir žiemą, komet yra įjungtas patalpų šildymas). Kuo aukštesnė yra kambario temperatūra, tuo didesnė turėtų būti drėgmės koncentracija.
Guzmanijos tręšimas
Guzmaniją rekomenduojama tręšti gegužės-rugpjūčio mėnesiais (tą vertėtų atlikti kartą per mėnesį). Geriausia rinktis bromelijiniams augalams skirtas trąšas, kurios atskiedžiamos laistymui skirtu vandeniu. Gautą mišinį pilkite tiesiai į lapų rozetę.
Guzmanijos persodinimas
Guzmaniją patartina persodinti ne dažniau nei kas dvejus metus. Paruoškite žemių mišinį: lygiomis dalimis sumaišykite lengvą velėninę žemę, lapinę žemę, kompostinę žemę ir smėlį. Naudinga žinoti, kad šiems kambariniams augalams taip pat puikiai tinka specialus žemių mišinys, skirtas orchidėjoms. Guzmanijoms labiausiai tinka ganėtinai platūs ir negilūs vazonai (kiekvieno persodinimo metu rinkitės keliais centimetrais platesnį vazoną). Vazonėlio dugne rekomenduojama paruošti 2-3 cm drenažo sluoksnį.
Žydėjimas
Guzmanijos žydi maždaug 15-17 savaičių. Šios kambarinės gėlės dažniausiai pražysta sulaukusios 3-4 metų, o nužydėjusios dažniausiai miršta. Žydėjimo laikotarpiu svarbu užtikrinti pakankamą augalo drėgmę – galite laistyti drungnu filtruotu arba distiliuotu vandeniu. Taip pat vertėtų reguliariai nupurkšti augalo lapus.
Guzmanijos dauginimas
Guzmanijos gali būti dauginamos sėklomis arba augalo apačioje susiformuojančiais ūgliais, kuriuos galima nupjauti aštriu peiliu (pjūvio vietą rekomenduojama pabarstyti anglies milteliais). Pamerkite nupjautus ūglius į vandenį, o po 5-7 dienų jie jau bus išleidę šaknis, todėl juos galėsite sodinti į velėninės, lapinės ir kompostinės žemės bei smėlio mišinį. Ūgliai prigis greičiau, jei oro temperatūra bus pakankamai aukšta (maždaug 26-28 laipsniai). Ką tik pasodintus ūglius rekomenduojama laikyti tamsoje. Jei nuspręsite augalą dauginti sėklomis, sėklas rekomenduojama pamirkyti nestipriame kalio permanganato tirpale, išdžiovinti ir sodinti paruoštame dirvožemyje. Sėklos sudygs greičiau, jei oro temperatūra bus 22-24 laipsniai, o žemė bus pakankamai drėgna. Pirmieji daigai įprastai pasirodo po 20 dienų. Sėklomis dauginti augalai pražysta vėliau – praėjus maždaug penkeriems metams nuo augimo pradžios.
Dažniausios ligos
* Jei pastebite, kad augalas ėmė nykti, taip galėjo nutikti dėl kelių priežasčių: dėl perteklinio laistymo, grybelio plitimo, tiesioginių saulės spindulių poveikio ar dėl maistinių medžiagų trūkumo. Jei augalui pakenkė perteklinis laistymas, lapų centras tampa susiraukšlėjęs, gali atsirasti tamsių dėmių.
* Jei augalo lapus pažeidė grybelis, apie tai gali išduoti pilka plėvele apsitraukę lapai. To priežastys dažniausiai yra labai paprastos – pernelyg didelis drėgmės kiekis arba per žema temperatūra.
* Jei ant augalo lapų atsiranda rudų dėmių, tikėtina, kad taip nutinka dėl tiesioginių saulės spindulių poveikio.
* Jei guzmanijai trūksta maistinių medžiagų, jos išleidžiami ūgliai yra pernelyg glebūs.
* Guzmanijos susirgimus taip pat gali lemti įvairūs kenkėjai: apie tai išduoda ant lapų atsirandančios rudos plokštelės, augalą dengianti balta plėvelė arba geltonomis dėmėmis nusėti lapai. Pastebėję šiuos požymius galite nuplauti augalą muiluotu vandeniu. Taip pat gali pagelbėti ir įvairūs kambarinėms gėlėms skirti insekticidai.
Išvardinti požymiai gali išduoti, kad augalas jūsų namuose nesijaučia pakankamai gerai, tačiau tuomet, jei laiku imsitės tinkamų priemonių, tai tikrai gali padėti išgelbėti guzmaniją.