- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 32868

Dracena (lot. Dracaena) – tai agavinių šeimos augalas, kuris natūralioje gamtoje aptinkamas Azijos ir Afrikos atogrąžų srityse. Dracena taip pat gana dažnai auginama namuose: ši kambarinė gėlė yra ypatingai vertinama dėl itin puošnių ryškiaspalvių lapų. Šiomis kambarinėmis gėlėmis įprasta puošti namus ar biurus: dracena nėra labai reiklus augalas, todėl jo priežiūrai netenka skirti pernelyg daug laiko ir pastangų.
Kokią vietą parinkti šiam augalui?
Dracena geriausiai jaučiasi kambario temperatūroje. Žalialapėms dracenoms tinka pusiau šešėlis, o margalapėms reikia daugiau šviesos. Dracenoms netinka pietinė langų pusė: jei augalas gaus per daug saulės, jo lapai pradės džiūti. Jei namuose visi langai yra nukreipti į pietinę pusę, draceną patraukite toliau nuo lango (1-2,5 m atstumu). Vasaros laikotarpiu šias kambarines gėles galima išnešti į lauką, tačiau vertėtų parinkti tokią vietą, kurioje augalo nepasiektų pernelyg stiprus vėjas ir tiesioginiai saulės spinduliai. Vegetacijos laikotarpiu dracenai tinkamiausia 20-25 laipsnių temperatūra, o žiemą – 18-21 laipsnių. Žiemą draceną rekomenduojama laikyti ne žemesnėje kaip +15° С temperatūroje, nes priešingu atveju augalas gali susirgti.
Dracenos laistymas
Jei patalpoje bus pernelyg sausas oras, senesni augalo lapai gali imti džiūti, todėl juos rekomenduojama karts nuo karto nuvalyti drėgna šluoste arba apipurkšti vandeniu (vis dėlto, persistengti nereikėtų: į drėgmės pokyčius dracenos reaguoja labai jautriai). Šios kambarinės gėlės laistomos tada, kai žemės paviršius tampa itin sausas (geriausia rinktis šiltą vandenį). Vasaros laikotarpiu šios kambarinės gėlės laistomos gausiai, o žiemą – vidutiniškai (svarbu stebėti, kada žemė pradžiūna). Svarbu pasirūpinti, kad vazonėlyje nebūtų užsistovėjusio vandens, nes priešingu atveju augalas gali imti pūti.
Kaip tręšti draceną?
Šį augalą patartina tręšti kovo-rugpjūčio mėnesiais (kas 2-3 savaites). Tam geriausia rinktis kompleksines trąšas, skirtas kambariniams augalams. Rekomenduojama vengti tokių trąšų, kurių sudėtyje yra azoto, nes priešingu atveju gali išnykti spalvingos lapų juostos. Rudenį ir žiemą šio augalo tręšti nereikia.
Dracenos persodinimas
Jaunos dracenos persodinamos kas metus, o subrendusios – kas dvejus metus (tą geriausia atlikti pavasarį). Patartina rinktis keliais centimetrais didesnio skersmens ar dar didesnį vazonėlį: šios kambarinės gėlės auga ganėtinai greitai. Draceną sodinkite į velėninės (velėninę žemę galite pakeisti kompostine) ir lapinės žemės mišinį – toks mišinys šiam kambariniam augalui tinka labiausiai. Parduotuvėje įsigytus augalus rekomenduojama iš karto persodinti į paruoštų žemių mišinį, todėl kovo mėnuo yra geriausias laikas įsigyti šią kambarinę gėlę.
Dracenos dauginimas
Dracenų dauginimui labiausiai tinka kovo-balandžio mėnesiai. Šios kambarinės gėlės dauginamos viršūnėlių auginiais, stiebo dalimis arba atlankomis. Jei ieškote paprasčiausio būdo užsiauginti naujų dracenų, galite išbandyti paprasčiausią dauginimo būdą: nupjaukite dracenos viršūnėlę, įstatykite į indą su vandeniu, o tada, kai viršūnėlė išleis šaknis, ją galėsite sodinti į vazonėlį su paruoštu žemių mišiniu. Jei draceną dauginsite stiebo dalimis, jį supjaustykite 8-10 cm gabalėliais, pabarstykite medžio anglimi, ir palikite kelias valandas džiūti. Kai stiebo dalys bus pakankamai sausos, jas sodinkite į drėgną smėlį. Po kelių savaičių stiebo dalys turėtų įsišaknyti – kai taip nutiks, stiebelius persodinkite į vazonėlius su velėninės (arba kompostinės) ir lapinės žemės mišiniu.
Dažniausios dracenos ligos
Nors dracena tikrai nėra reiklus augalas, tačiau kartais jį užpuola ligos. Jei pastebėsite žemiau išvardintus simptomus, tai bus pakankamai akivaizdus ženklas, kad vertėtų imtis tam tikrų veiksmų:
* Lapų galai paruduoja, o kraštai pagelsta: taip dažniausiai nutinka dėl sauso oro. Esant tokiam susirgimui galite apkamšyti vazonėlį drėgnomis durpėmis ir karts nuo karto augalą apipurkšti;
* Lapai tapo glebūs ir susiraitę: tikėtina, kad tą lemia pernelyg žema oro temperatūra. Žiemos metu draceną vertėtų patraukti nuo lango;
* Gelsta apatiniai lapai: jei lapai gelsta pamažu, tikėtina, kad augalas paprasčiausiai paseno;
* Ant lapų atsiranda rudos dėmės: tikėtina, kad taip nutiko dėl vandens trūkumo. Pasirūpinkite, kad dracenos šaknų gniužulas visada būtų drėgnas, tačiau vazonėlyje nebūtų vandens pertekliaus;
* Lapai geltonuoja, ant jų atsiranda rudos dėmės: tikėtina, kad šiuos simptomus sukelia antraknozė. Tai – grybelinė liga, kurią įveiksite nukirpę visus pažeistus lapus ir apipurškę 0,1 proc. Rovral 50 EC tirpalu;
* Ant lapų atsiranda pilkšvai rudų dėmių: tokius simptomus taip pat dažniausiai sukelia antraknozė;
* Lapai geltonuoja, apatinėje jų dalyje atsiranda voratinklį primenantys dariniai: dažniausiai šį susirgimą sukelia voratinklinės erkutės, kurias galite išnaikinti nuvalydami lapus drėgna šluoste (tai taip pat gali būti taikoma ir prevencijai). Jei lapai yra labai pažeisti, voratinklines erkutes naikinkite specialiais preparatais;
* Ant lapų atsiranda išsipūtusių dėmelių: tikėtina, kad augalą užpuolė skydamariai. Šiuos kenkėjus išnaikinsite nuplaudami lapus muiluotu vandeniu.
Dracenos žūtį gali lemti perlaistymas (ypatingai žiemos metu) arba pernelyg žema temperatūra. Vertėtų nepamiršti, kad šis augalas yra kilęs iš šiltų kraštų, todėl būtina pasirūpinti, kad augalas gautų pakankamai šilumos.