- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 17808

Sansevjera (Sansevieria) – tai iš Afrikos tropikų kilęs augalas, kuris neretai yra auginamas ir namuose. Lietuvoje sansevjera taip pat labai populiari: ji yra vertinama dėl puošnumo ir itin paprastos priežiūros. Šis kambarinis augalas turi šimtus „buitinių“ vardų: sansevjera neretai vadinama leopardo lelija, gyvatės augalu, velnio liežuviu, lydekos uodega, ir t.t. Įdomu tai, kad oficialus sansevjeros pavadinimas buvo suteiktas gamtos mokslų globėjo, kunigaikščio fon Sansevjero garbei.
Populiariausios sansevjerų rūšys
Visame pasaulyje suskaičiuojama maždaug 70 kambaryje auginamų sansevjeros rūšių, tačiau ne visos jų yra ganėtinai populiarios. Galima išskirti kelias pagrindines sansevjeros rūšis, kurios dažniausiai auginamos namuose:
- Plačialapė sansevjera (Sansevieria grandis Hook) – tai iš Afrikos tropikų kilęs augalas, kurio lapai yra maždaug 40 cm ilgio ir 15 cm pločio, ovališki, dryžuoti;
- Metalinė sansevjera (Sansevieria metallca) kilusi iš Afrikos tropikų. Šios gėlės lapai tiesūs ir šiek tiek užlinkę, maždaug 50 cm ilgio ir 5-10 cm pločio. Lapai žali, su netaisyklingais baltais dryžiais;
- Cilindrinė sansevjera (Sansevieria cylindrica Bojer) taip pat kilusi iš Afrikos tropikų. Šios gėlės lapai apvalūs, šviesiai žalios spalvos. Įprastai gėlė turi maždaug 8-12 lapų nusmailintomis viršūnėlėmis;
- Trijuostė sansevjera (Sansevietia trifasciata) – tai iš Vakarų Afrikos kilęs augalas, kurio lapai išauga iki 60-100 cm ilgio, puošti pilkai baltais dryžiais.
Kokią vietą parinkti šiam augalui?
Norint, kad sansevjera namuose jaustųsi puikiai, būtina parinkti tinkamą vietą. Nors šis augalas gali augti ir šešėlyje, tačiau svarbu žinoti, kad jis labai mėgsta saulės šviesą. Idealu, jei sansevjerą galite pastatyti tokiame kambaryje, kurį pasiekia rytinė arba vakarinė saulė. Šiltuoju metų laiku vertėtų vengti sansevjerą laikyti pietinėje pusėje, tačiau žiemą tokia vieta augalaui puikiai tiks. Sansevjera nebijo labai kaitrios saulės, tačiau nuo tiesioginių saulės spindulių gali imti džiūti augalo lapai, ir sansevjera praras savo puošnumą. Žiemos laikotarpiu oro temperatūra neturėtų būti žemesnė nei 10-12 laipsnių Celsijaus, todėl šį augalą geriausia laikyti kambaryje.
Sansevjeros laistymas
Jei sansevjerą pamiršite palaistyti, galite per daug nesisieloti: šiam augalui nenutiks nieko blogo. Nereikėtų pamiršti, kad sansevjera yra kilusi iš Afrikos, kur vandens trūkumas nėra toks retas reiškinys! Pavasarį, vasarą ir rudenį šį augalą rekomenduojama laistyti reguliariai, tačiau labai negausiai, o žiemos laikotarpiu pakaks palaistyti vos kartą ar du kartus per mėnesį. Ypatingai svarbu pasistengti, kad vandens nepatektų ant lapų ir ant jų rozetės centro, nes priešingu atveju augalas gali pradėti pūti.
Šiltuoju metų laiku sansevjerą laistykite tada, kai pastebite, kad jos žemė yra išdžiūvusi – dažniausiai šį augalą pakanka palaistyti kas kelias dienas ar dar rečiau. Nepersistenkite: vandens perteklius sansevjerai yra kur kas pavojingesnis nei jo trūkumas. Svarbiausia atminti vieną paprastą taisyklę: kuo tamsesnėje vietoje bus laikomas augalas, tuo mažiau jam reikės vandens.
Ar sansevjera gali pražysti?
Didžioji dalis sansevjeros augintojų teigia, kad niekada nėra matę šio augalo žiedų. Tai tikrai nestebina: ši gėlė žydi labai nereguliariai, kartais prireikia tikrai nemažai laiko, kol augalas pražysta. Nors žydintis augalas visada džiugina, tačiau sansevjera dažniausiai yra auginama ne dėl jos žiedų, bet dėl puošnių lapų. Sansevjeros žiedeliai įprastai būna labai nedideli, o po žydėjimo augalas nebeaugina naujų lapų.
Sansevjeros persodinimas
Sansevjeros geriausia persodinti tada, kai augalo šaknys nebetelpa vazonėlyje (įprastai tą tenka daryti kas maždaug 2-3 metus). Geriausia pasirinkti tokį vazonėlį, kurio skersmuo yra 5 cm didesnis už senąjį. Nors žemei ši gėlė tikrai nėra reikli, tačiau ji geriausiai jaučiasi augdama lapinės, velėninės, kompostinės, durpinės žemės ir smėlio mišinyje. Persodintą sansevjerą rekomenduojama laikyti maždaug 20 laipsnių temperatūroje.
Sansevjeros dauginimas
Subrendę sansevjeros lapai nupjaunami ir supjaustomi maždaug 5-8 cm ilgio gabaliukais (jei lapai labai platūs, jie perpjaunami išilgai). Auginiai apibarstomi anglies milteliais ir 3-5 dienas laikomi sausai. Kai lapų „žaizdos“ užsitraukia, auginiai sodinami į drėgną smėlį (maždaug 1,5 cm gylyje). Sodinant svarbu įsitikinti, kad pasirinkote tinkamą sodinimo kryptį: jei į smėlį sodinsite žemyn viršūnėlėmis, auginiai neprigis. Laikykite maždaug 20 laipsnių temperatūroje, laistykite tik tada, kai smėlis išdžiūva.
Kokias trąšas pasirinkti?
Vasaros mėnesiais sansevjera tręšiama mineralinėmis trąšomis (maždaug kas dvi savaites). Nors ši kambarinė gėlė gali augti ir netręšiama, tačiau specialios trąšos paspartina augimą, taigi, sansevjera atrodo kur kas puošniau.
Dažniausios sansevjeros ligos
Sansevjera yra labai atspari ligoms, todėl šis augalas dažniausiai džiugina metų metus. Vis dėlto, kartais ją užpuola miltuotasis skydamaris: jei ant augalo lapų pastebimos į vatą panašios atplaišėlės, vertėtų nuplauti lapus muiluotu vandeniu, o vėliau juos nusausinti. Taip pat svarbu nepamiršti, kad vandens perteklius sansevjerai gali būti tiesiog pražūtingas: jei augalą perlaistysite, ilgainiui jis pradės pūti, ir tokiu atveju jokios pagalbinės priemonės nebebus veiksmingos.