Orchidėjos: ką vertėtų žinoti?

Orchidėjos

Turbūt sutiksite, kad orchidėjos – vienos gražiausių gėlių. Žmonės jas neretai dovanoja. Tad jei gavote dovanų šią elegantišką gėlę, gali kilti klausimas, kaip ją prižiūrėti, kad nuolat žydėtų ir puoštų namus? Rūpintis orchidėja nėra sudėtinga, reikia tik žinoti kelias svarbias taisykles.  

Kaip išsirinkti orchidėją?

Kadangi orchidėjos paprastai yra parduodamos permatomuose vazonuose, išsirinkti sveiką augalą nėra sudėtinga. Apžiūrėkite orchidėjos šaknis: jos neturi būti sudžiūvusios, supuvusios ar supelijusios. Sveikos orchidėjos šaknys pilkos spalvos, o jei jos drėgnos – žalios. Sveikos orchidėjos lapai neturi būti susiraukšlėję, suglebę ar skylėti.

Orchidėjos laistymas

Laistyti orchidėjas patariama rečiau bet gausiau. Jų šaknys jautrios, ilgai būdamos drėgnos gali supūti. Jei orchidėją auginsite permatomame vazonėlyje, galėsite paprasčiau įvertinti augalo šaknų būklę. Orchidėjos nereikia laistyti, kol jos šaknys yra žalios ar šviesiai žalios spalvos. Kai šaknys tampa pilkos, gausiai palaistykite augalą.

Paprastai orchidėją tenka laistyti kas savaitę, vasaros metu – maždaug kas tris ar keturias dienas.  Stenkitės, kad vandens nepatektų ant augalo lapų – jei taip nutiko, vandens perteklių pašalinkite servetėle. Laistyti orchidėją patariama iki pusės panardinant vazonėlį į vandenį. Jeigu laistote į vazonėlį pilant vandens, nepamirškite pašalinti iš vazonėlio vandens perteklių, nes šių gėlių šaknų negalima laikyti vandenyje. Laistymui idealiai tinka lietaus vanduo, tačiau jeigu tokio vandens neturite, tiks ir nusistovėjęs vandentiekio vanduo.

orchideja phalaenopsis

Orchidėjų tręšimas

Netręškite ką tik įsigytos orchidėjos, taip pat negalima tręšti sausos ir jau žydinčios gėlės. Patariama orchidėją tręšti kartą per mėnesį, specialiai šioms gėlėms skirtomis trąšomis. Būtina laikytis nurodymų ant pakuotės. Trąšų perteklius gali pakenkti augalui.

Temperatūra ir drėgmė

Geriausia temperatūra šiam augalui – nuo 18 iki 30 laipsnių Celsijaus. Jei kambario temperatūra kiek žemesnė, vertėtų riboti augalo laistymą.

Svarbu saugoti orchidėjas nuo staigių temperatūros pokyčių, nes jos patiria šoką, augalų lapai gali pagelsti. Jei jau taip nutiko, tiesiog pašalinkite nugeltusius lapus ir rūpinkitės gėle įprastai.

Orchidėjos – augalai, mėgstantys drėgną orą. Idealu, jei  drėgmė kambaryje siekia 50-70 %. Jei oras sausas, papurkškite vandeniu orchidėjos lapus, arba naudokite vandens lovelius. Tačiau kuo didesnė drėgmė, tuo geriau apie šiuos augalus turi cirkuliuoti oras. Naudokite ventiliatorius, dažniau vėdinkite patalpas kuriose auga orchidėjos, tačiau venkite skersvėjo.

oranzine orchideja

Šviesa

Orchidėjoms patinka šviesa, tačiau vertėtų saugoti šį augalą nuo tiesioginių saulės spindulių. Tam tikrais atvejais orchidėją galima laikyti ir lauke, tačiau čia temperatūra neturėtų būti žemesnė nei 16 laipsnių Celsijaus, taip pat svarbu saugoti augalą nuo lietaus, tiesioginių saulės spindulių ir vėjo. Lietuvoje oro sąlygos nėra palankios orchidėją auginti lauke.

Kenkėjai 

Jei pastebite, kad orchidėją puola kenkėjai, juos šalinkite cinamonu arba izopropilo alkoholio tirpale mirkytu skudurėliu.

Žydėjimas

Orchidėjos gali žydėti du ar tris kartus iš eilės. Kai nužydi pirmieji žiedai, apžiūrėkite žedynstiebį. Jei ant jo yra gumbelių, suskaičiuokite tris gumbelius nuo žedynstiebio pagrindo, ir nupjaukite už trečio gumbelio. Pjūvio vietą patariama pabarstyti cinamono arba medžio anglies milteliais. Jei augalas yra sveikas, ir metų laikas yra tinkamas, orchidėja antrą kartą sužydės po kelių savaičių.

rozine orchideja

Kaip persodinti orchidėją?

Nepatariama persodinti orchidėją, kai ji žydi arba ruošiasi žydėti. Geriausias laikas augalo persodinimui - pavasaris, tačiau jei pastebite, kad orchidėjos šaknys ima pūti arba pelyti, pavasario nelaukite, persodinkite augalą kuo greičiau.

Geriau orchidėją sodinti į mažesnį vazoną. Žinoma, augalo šaknų vazonas neturėtų spausti. Idealiu atveju tarp šaknų ir vazono krašto turi likti apie 1 centimetras laisvos vietos substratui. Pasodinus orchidėją į per didelį vazoną, augalas energiją skirs šaknims, todėl jos augs, užpildydamos tuščią erdvę vazone, o žiedai ir lapai gali nebeaugti.

Atsargiai išimkite orchidėją iš vazono.  Saugodami augalo šaknis nuimkite seną substratą ir nupjaukite supuvusias ir sudžiūvusias šaknis. Naudokite tik švarius įrankius. Patartina pjūvio vietas pabarstyti pelenais, anglies milteliais arba cinamonu. Patalpinkite augalą į naują vazoną ir į tarpus tarp šaknų pilkite substratą. Vazono viršų apdėliokite drėgnais kiminais. Persodintą augalą laistykite atsižvelgdami į jo būklę: jei šaknys buvo pradėjusios pūti, pirmą kartą laistykite orchidėją po savaitės, jei šaknys buvo sveikos ar sausos, augalą galite laistyti iš karto. Kiminai, esantys vazonėlio viršuje, turi būti drėgni, bet ne šlapi. 

orchideja vazone

Orchidėjų priežiūra nėra labai sudėtinga, tačiau visada svarbu rūpintis šiais augalais su meile. Tokiu atveju augalas apdovanos jus nuostabiais žiedais, ir ilgai žydinti orchidėja džiugins jus savo grožiu.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.