Bonsai medeliai – tai tarsi miniatiūrinės natūraliai gamtoje augančių medžių kopijos. Tokie augalai Japonijoje yra populiarūs jau nuo neatmenamų laikų, o į Europą bonsai medeliai atvežti ganėtinai neseniai – XX amžiaus pradžioje. Japonai vertina ne tik augalo dydį bei spalviškumą, bet taip pat ir jo formą, šaknų išsiraizgymą, žievės apsamanojimą, ir t.t. Įdomu tai, kad Japonijoje bonsai medeliai yra perduodami iš kartos į kartą, jie vertinami kaip ypatinga relikvija. Mūsų šalyje bonsai medelių auginimo tradicijos dar nėra įsišaknijusios, tačiau tenka pastebėti, kad šie augalai sulaukia vis didesnio susidomėjimo. Jei nuspręsite auginti šiuos medelius, jums bus pravartu žinoti, kokios priežiūros jie reikalauja.
Parinkite bonsai medeliui tinkamą vietą
Bonsai medeliai dažnai yra auginami namuose, tačiau jie taip pat puikiai jaučiasi sode, terasoje ar balkone. Geriausia rinktis saulėtą arba šiek tiek šešėlingą vietą, nes šiems augalams reikia daug šviesos. Bonsai medelių indai turi stovėti ant stabilaus paviršiaus – ant grindinio, lentų, palangės, ir t.t. Jei bonsai medelio indas bus pakankamai sunkus, nekils jokio pavojaus, kad puoselėjamą augalą nupūs staiga pakilęs vėjas.
Bonsai medelių laistymas
Bonsai medeliai laistomi ganėtinai dažnai. Šie medeliai yra auginami nedidelio tūrio vazonėliuose, tad natūralu, kad drėgmė yra greitai išgarinama. Saulėtomis dienomis žemė džiūsta itin greitai, todėl svarbu stebėti, ar medelio šaknys netapo pernelyg sausos: jei žemė bus labai sausa, gali būti pažeidžiamos jautrios bonsai medelio šaknys. Greitam drėgmės išgarinimui gali turėti įtakos ne tik saulė, bet taip pat ir vėjas: jei bonsai medelis bus laikomas terasoje ar balkone, labai svarbu stebėti, kokia yra augalo šaknų būklė. Lietingą dieną lauke ar balkone laikomus bonsai medelius būtina uždengti, nes pernelyg didelis drėgmės kiekis gali lemti šaknų puvimą. Jei pastebėsite, kad bonsai medelio šaknys sugeria mažiau drėgmės nei įprastai, tai gali reikšti, kad jo šaknų sistema yra pasiligojusi. Geriausia bonsai medelius laistyti vėlyvą popietę: pradėjus temti lapai jau būna sausi, todėl sumažėja grybelinių ligų pavojus.
Bonsai medelių tręšimas
Tręšti bonsai medelius rekomenduojama kartą per mėnesį. Parduotuvėse galima rasti specialių trąšų, kurios yra skirtos būtent šiems augalams, o blogiausiu atveju tinka ir dekoratyviniams medžiams ar krūmams skirtos trąšos. Svarbu nenaudoti azotinių trąšų, nes jos labai paspartina bonsai medelių augimą ir susilpnina jų ūglius. Galima rinktis skystas arba kietas bonsai medeliams skirtas trąšas, kurių naudojimas priklausys nuo pasirinktos trąšų koncentracijos.
Kova su bonsai medelių ligomis ir kenkėjais
Jei bonsai medeliai bus auginami lauke, juos gali užkrėsti kiti sergantys augalai. Kova su bonsai medelių ligomis nėra specifiška – tam tinka tokios pat priemonės, kurios yra naudojamos gydant pažeistus sodo medžius ar kitus augalus. Bonsai medelius taip pat gali užpulti kenkėjai – dažniausiai šių augalų ūglius pažeidžia amarai. Kovodami su šiais kenkėjais galite išbandyti tabako nuovirą arba muilo tirpalą, nes tai padės amarus išnaikinti. Jei bonsai medeliai bus auginami sausame ore, juos gali apnikti voratinklinės erkutės. Jas išnaikinti nėra labai sudėtinga – dažniau nuplaukite medelio lapus, purkškite vandeniu. Jei bonsai medelis auginamas patalpoje, pasistenkite palaikyti optimalią patalpos drėgmę.
Bonsai medelių genėjimas
Jaunų bonsai medelių viršūnės auga labai intensyviai, todėl augalas gali prarasti savo formą. Jei metūgliai dar nėra sumedėję, juos galima nugnybti paliekant dalis iki lapų (virš kiekvieno lapo rekomenduojama palikti apie 1 cm ūglio). Jei bonsai medeliai yra genėjami labai anksti, greitai jie ir vėl ima leisti ūglius. Įprastai genėjimas yra atliekamas vasarą, tačiau tuomet, jei medelis dar jaunas ir nesusiformavęs, nereikėtų skubėti imtis genėjimo – tegul ūgliai auga ir bręsta, o juos galėsite apkarpyti rudenį ar net pavasarį.
Bonsai medelių priežiūra žiemą
Šaltuoju metų laiku lauke auginamus bonsai medelius būtina labai saugoti. Ledinis vėjas labai išdžiovina šių augalų šaknis, naktį šaknys sušąla, o saulėtą dieną jos atitirpinamos. Tokia nuolatinė kaita bonsai medeliams yra labai žalinga, todėl pavasario jie gali ir nesulaukti. Žiemos metu šiuos augalus geriausia laikyti vėsioje ir šviesioje patalpoje arba šiltnamyje. Jei bonsai medelio šaknys užšaltų, svarbu jų nelaistyti – palaukite, kol šaknys atitirps ir sušils.
Bonsai medelių persodinimas
Jei bonsai medelį prireiktų persodinti (jei vazonas taptų per ankštas, jei augalas susirgtų ar norėtumėte pakeisti substratą), dieną prieš tai augalą gerai sulaistykite. Atsargiai išimkite augalą (lengvai pasiūbuokite kamieną į šonus ir šiek tiek truktelėkite). Iškedenkite bonsai medelio šaknis (tam galite naudoti metalinius kabliukus, šakutes ar medinius pagaliukus). Pasistenkite išpinti susiraizgiusias šaknis ir pašalinkite seną substratą. Apžiūrėkite, ar nėra sudžiūvusių ar apipuvusių šaknų, prireikus jas pašalinkite, ir sodinkite į naują paruoštą vazoną. Geriausia bonsai medelius persodinti rudenį arba pavasarį.