Pienligės priežastys ir gydymas

Pienligės priežastys ir gydymas

Pienligė – tai liga, kuri kitaip dar vadinama makšties kandidoze. Šį sveikatos sutrikimą sukelia baltasis balkšvagrybis (Candida albicans), kuris aplinkoje yra labai plačiai paplitęs (jis randamas dirvožemyje, kai kuriuose maisto produktuose ir net sveiko žmogaus organizme). Makšties gleivinė veikia antimikrobiškai, todėl į ją patekęs nedidelis baltojo balkšvagrybio kiekis nesukelia jokių simptomų, tačiau tuomet, jei išsiderina hormonų balansas ar susiplėja imunitetas, netrukus pasireiškia ir pienligės požymiai.

Kaip atpažinti pienligę?

Diagnozuoti makšties kandidozę įprastai nėra sudėtinga – atlikus paprastą tyrimą labai greitai galima išsiaiškinti simptomų sukėlėją. Įprastai į ginekologą besikreipiančios moterys skundžiasi tirštomis išskyromis, makšties niežėjimu (tai – būdingiausias pienligės simptomas), makštyje juntamu deginančiu skausmu, makšties perštėjimu ar negausiu kraujavimu. Jei pienligė yra pažengusi, šlapinimosi metu gali būti juntamas skausmas, o makšties gleivinėje galima aptikti opelių. Nors moterys neretai nusprendžia gydytis savarankiškai, tačiau šios ligos simptomai yra gana panašūs į kitų ginekologinių susirgimų. Jei taikomas netinkamas gydymas, tai gali pridaryti daugiau žalos nei duoti naudos, todėl visada rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistu.

Pagrindinės pienligės priežastys

Kartais pienligės atsiradimo priežastys taip ir lieka neaiškios, tačiau įprastai makšties kandidozę lemia šie veiksniai:

  • Hormoniniai pokyčiai: net pusė pienligės simptomais besiskundžiančių moterų su šia liga pirmą kartą susiduria nėštumo metu. Taip pat šia liga neretai susergama ir tada, jei sutrinka skydliaukės veikla (jei pienligė yra nuolat pasikartojanti, kartais yra rekomenduojama atlikti hormonų tyrimus). Svarbu žinoti, kad makšties kandidozė gali pasireikšti ir dėl netinkamų kontraceptinių tablečių vartojimo – jei pradėjusios jas naudoti pastebėtumėte pienligės požymius, pasikonsultuokite su ginekologu dėl galimybės skirti kitas kontraceptines priemones;
  • Antsvoris: nors gali atrodyti, kad pienligė ir kūno svoris yra visiškai nesusiję dalykai, tačiau statistika rodo priešingai. Pernelyg didelis kūno svoris neretai lemia įvairius susirgimus, tad ir pienligė taip pat nėra išimtis;
  • Perdėta asmens higiena: klaidinga manyti, kad makšties kandidozė yra apsileidusių moterų problema. Iš tiesų šį sveikatos sutrikimą kur kas dažniau lemia perdėta higiena, įvairių prausiklių naudojimas, ir t.t. Reikėtų vengti tokių priemonių naudojimo, kurių sudėtyje yra kvapiųjų medžiagų (natūralūs prausikliai visada gali būti pačiu geriausiu pasirinkimu);
  • Lytiniai santykiai: Candida grybeliu gali būti užsikrėtę ir vyrai, tad pienlige kartais susergama ir po lytinių santykių.

Kaip gydoma pienligė?

Liaudyje pienligės gydymui yra naudojamos labai įvairios priemonės, tačiau svarbu žinoti, kad jos nėra veiksmingos. Veikiau priešingai – pasirinkusios populiarius pienligės gydymo metodus galite pridaryti gana nemažai žalos, todėl labai svarbu būti atsargioms. Pajutus pienligės požymius patartina pasikonsultuoti su ginekologu: įvertinus nusiskundimus bus paimamas makšties tepinėlis, ir patvirtinama arba atmetama pienligės diagnozė. Įprastai pienligė gydoma paskirtais vaistais nuo grybelio – tai gali būti makšties kremas, žvakutės, geriamos tabletės, ir t.t. Nors visada siekiama kuo greičiau pasveikti, tačiau gydymo kursas yra labai individualus: kai kurioms moterims pakanka išgerti vos vieną tabletę, o kai kurioms jų ligos gydymas užsitęsia net iki pusės metų. Nereikėtų išsigąsti, jei gydymo trukmė bus ilgesnė nei tikitės – anksčiau ar vėliau tikrai pavyks įveikti šią ligą.

Kad gydymas būtų efektyvesnis..

Nors tuomet, kai pienligė nėra pagydoma pakankamai greitai, moterys kaltina gydytoją dėl netinkamų vaistų skyrimo, tačiau gydymo efektyvumas visuomet priklauso ir nuo pacienčių įpročių. Jei norite pienligę įveikti kiek įmanoma greičiau, gydymo laikotarpiu venkite aštrių ir marinuotų maisto produktų, bent laikinai atsisakykite saldumynų. Sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja valgyti daugiau šviežių vaisių ir daržovių, vartoti pieno produktus. Kurį laiką patartina atsisakyti didelio fizinio krūvio, nes gausus prakaitavimas sudaro palankią terpę grybelio plitimui. Gydymo laikotarpiu atsisakykite įklotų su dirbtiniais kvapais bei intymios higienos prausiklių. Jei mėgstate ilgai mirkti vonioje, to taip pat reikės atsisakyti: pienligę išsigydysite greičiau, jei prausitės tik po dušu.

Kaip išvengti pienligės?

Net ir išgydyta pienligė anksčiau ar vėliau gali pasikartoti, todėl labai svarbu pakoreguoti tam tikrus turimus įpročius. Vertėtų atsisakyti kvapnių įklotų ir intymios higienos prausiklių, menstruacijų metu rekomenduojama naudoti ne tamponus, bet įklotus. Rekomenduojama vengti pernelyg ankštų drabužių bei sintetinės sudėties apatinio trikotažo (geriausia rinktis bambuko ar medvilnės pluošto apatinius). Pakankamai dėmesio reikėtų skirti savo mitybai ir svorio kontrolei (nepamirškite, kad antsvoris yra viena pagrindinių pienligės priežasčių), Stiprinkite imunitetą bei venkite peršalimo, nes tai taip pat gali tapti makšties kandidozės priežastimi.

Pienligė bus išgydoma kur kas paprasčiau, jei į sveikatos specialistus kreipsitės kiek įmanoma anksčiau. Jei atliktas nesudėtingas tyrimas patvirtins pienligės diagnozę, tokiu atveju jums bus skirti priešgrybeliniai vaistai, kurie padės įveikti šią ligą. Vis dėlto, nereikėtų pamiršti, kad sveikimo procesas bus kur kas greitesnis, jei pakoreguosite savo įpročius.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.