- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 18630

Galvos odos niežėjimas visuomet kelia tam tikrų nepatogumų, kurie ir erzina, ir vargina. Galvos niežulio priežasčių gali būti labai įvairių – kartais tai tėra susiję su netinkamų plaukų priežiūros priemonių pasirinkimu, tačiau tam tikrose situacijose tai gali išduoti ir apie rimtesnius sveikatos sutrikimus. Vis dėlto, išsigąsti tikrai nereikėtų – pirmiausia galite įvertinti, ar niežulys negali būti susijęs su tam tikromis dažniausiomis priežastimis.
Pleiskanos (seborėjinis dermatitas)
Didelių, grietinėlės spalvos pleiskanų atsiradimas yra vadinamas seborėjiniu dermatitu. Tai – gana dažna priežastis, dėl kurios susiduriama su galvos odos niežėjimu. Kiekvieno žmogaus galvos odoje yra aptinkamas mieliagrybis Malassezia, tačiau sergančių seborėjinių dermatitu galvos odoje jis yra ypatingai išplitęs. Nors gana dažnai manoma, kad pleiskanos atsiranda odai išsausėjus, tačiau seborėjinis dermatitas įprastai pasireiškia esant riebiai galvos odai. Šiai ligai yra būdingos gana didelės negyvos odos atplaišos, taip pat yra skundžiamasi odos paraudimu ir smarkiu niežėjimu.
Kontaktinis dermatitas
Kontaktinis dermatitas įprastai pasireiškia jautrios odos savininkams. Niekam ne paslaptis, kad plaukų priežiūros ir šukuosenų formavimo priemonėse gausu įvairių dirginančių medžiagų, tad tuomet, jei išbandę naujas priemones pajusite odos niežėjimą, tai gali būti susiję su alergine reakcija. Jei oda pajunta, kad naudojamų priemonių sudedamosios medžiagos yra pavojingos, natūralu, kad netrukus pastebėsite atsiradusį odos niežėjimą ir paraudimą. Kartais alerginė reakcija išsivysto palaipsniui – odos niežėjimą gali sukelti ir gana ilgą laiką naudojamos priemonės. Jei įtariate, kad būtent naudojami produktai galėjo sukelti nemalonius simptomus, pabandykite juos pakeisti natūralesnės sudėties priemonėmis.
Trichofitija
Trichofitija – tai grybelinė odos liga, kuri pasireiškia ant odos atsirandančiomis apvaliomis dėmelėmis. Šį odos susirgimą sukelia Trichophyton rubrum grybelis, kuriuo užsikrečiama nuo šia liga sergančių asmenų (būtent todėl nereikėtų skolintis svetimų šukų ar plaukų aksesuarų). Negydoma liga gali smarkiai progresuoti – vėliau gali pradėti slinkti plaukai. Jei įtariate, kad galėjote užsikrėsti trichofitija, vertėtų kreiptis į dermatologą, kuris skirs reikalingą gydymą.
Galvos utėlės
Iki šių dienų vis dar manoma, kad utėlės gali veistis tik nešvariuose plaukuose, tačiau tai anaiptol nėra tiesa. Užsikrėsti utėlėmis galima kontaktuojant su šių nemalonių gyvių turinčiais asmenimis, naudojantis jų šukomis, galvos apdangalais ar plaukų aksesuarais. Jei skundžiatės galvos odos niežėjimu, tačiau nepastebite pleiskanų ar odos išsausėjimo, galite įtarti, kad turite utėlių. Suaugusios utėlės yra vos 2-3 mm dydžio, tad jas pastebėti yra gana sudėtinga. Utėlės minta krauju, todėl apie jas gali išduoti atsiradusios nedidelės odos žaizdelės. Utėlių naikinimas šiandien nebėra toks sudėtingas – nebereikia plaukų plauti žibalų ar skusti galvą plikai. Vaistinėse tikrai rasite veiksmingų priemonių, padedančių naikinti šiuos parazitus, todėl galvos odos niežulio problemą galėsite pamiršti ilgam.
Plaukų priežiūros priemonių likučiai
Jei plaukų priežiūros ir šukuosenų formavimo priemonių sudėtyje yra silikonų, nenustebkite, jei anksčiau ar vėliau susidursite su galvos odos niežuliu. Nors tokių priemonių naudojimas gali užtikrinti tikrai puikų rezultatą, tačiau dažniausiai jis būna laikinas: šias priemones yra gana sudėtinga nuplauti, todėl tai lemia ne tik niežulio atsiradimą, bet taip pat ir kitas problemas. Dėl minėtų silikonų likučių oda gali imti sausėti, parausti ir sudirgti, todėl simptomai tikrai bus nemalonūs.
Sausa galvos oda
Sausą odą visada niežti, tad ir tuomet, jei galvos oda išsausėja, tikrai susidursite su nemaloniu niežuliu. Galvos odos išsausėjimą gali lemti labai įvairios priežastys: netinkamų priemonių naudojimas, dažnas plaukų džiovinimas fenu, kietas vanduo, ir t.t. Jei niežti galvos odą, gali būti, kad šį simptomą sukėlė paprasčiausias odos išsausėjimas, tačiau nereikėtų į tai numoti ranka. Svarbu pasirinkti tokias priemones, kurios užtikrintų pakankamą odos drėkinimą, ir jas reguliariai naudoti. Gaunama nauda yra dviguba: užkertamas kelias odos pleiskanojimui ir neleidžiama įsiskverbti dirgikliams, kurie gali dar labiau pabloginti situaciją.
Psoriazė (žvynelinė)
Sergantys žvyneline pirmuosius ligos židinius dažniausiai pastebi būtent galvos srityje. Pacientai skundžiasi ne vien tik odos niežėjimu – įprastai žvynelinė pasireiškia aiškias ribas turinčiomis plokštelėmis, kurioms būdingas sidabrinis atspalvis (dėl tokio specifiškumo liga gali būti nesunkiai diagnozuojama). Dažniausiai žvyneline suserga 20-40 metų asmenys, pacientus vargina ne tik vietiniai odos pažeidimai, bet taip pat ir sąnarių skausmas, nagų pažeidimai, odos „degimo“ jausmas, pūslelių atsiradimas, ir t.t. Skiriamas gydymas visada priklauso nuo pacientų nusiskundimų ir odos pažeidimų lokalizacijos – gali būti skiriamas vietinis arba sisteminis gydymas.
Aktininė keratozė
Aktininė keratozė – labai reta galvos niežėjimo priežastis, tačiau sunerimti vertėtų tada, jei ant galvos odos pastebite maždaug 0,5 cm skersmens odos darinius. Specialistų teigimu, tai yra ikinavikinis pakitimas, kurį per daugelį metų sukelia ultravioletiniai saulės spinduliai. Maždaug dešimtadalis šių darinių tampa vėžiniais, todėl svarbu laiku kreiptis į gydytoją – prireikus šie odos dariniai yra šalinami chirurgiškai.