Vėjaraupiai: ligos simptomai, eiga ir gydymas

Vėjaraupiai. Briliantinė žaluma

Vėjaraupiai – labai paplitusi, ūmiai pasireškianti infekcinė liga, kuriai būdingas odos bėrimas ir karščiavimas. Kiti galimi vėjauraupių simptomai: galvos skausmas, silpnumas, bloga savijauta, niežulys, apetito stoka bei miego sutrikimai.

Dažniausiai vėjaraupiais užsikrečia 5-9 metų vaikai, tačiau šia liga gali sirgti ir naujagimiai bei suaugusieji. Vėjaraupius sukelia ypač lengvai plintantis Varicella-Zoster virusas. Dažniausiai užsikrečiama oro lašeliniu būdu, kai sergantysis kosti, čiaudi, rečiau – tiesioginio kontakto metu. Užsikrėsti galima per gana didelį atstumą nuo ligonio. Virusas patenka per kvėpavimo takus arba akių gleivinę ir išplinta po visą organizmą. Dvi dienas iki bėrimo pradžios ir penkias dienas po pasireiškusio bėrimo sergantysis gali apkrėsti aplinkinius. Pirmieji ligos požymiai pasirodo po užsikrėtimo praėjus 12-21 dienai. Pirmiausia odoje pasirodo nedidelės rausvos dėmelės, kurios greitai iškyla į odos paviršių, prisipildo skysčio ir tampa skaidriomis pūslelėmis. Pūslelės subliūkšta, džiūsta ir užsidengia tamsiais šašeliais. Šis procesas trunka 2-5 dienas. Kelias dienas atsiranda vis naujų dėmelių. Išberia ne tik veido ir kūno odą, dėmelėmis pasidengia ir plaukuota galvos oda, be to bėrimas gali atsirasti ir burnos, nosies ar kitose gleivinėse, tik čia atsiveria gana skausmingos opos. Išbertas kūno vietas paprastai labai niežti, todėl draskomos žaizdos gali imti pūliuoti. Svarbu apsisaugoti nuo galimos infekcijos, kurią gali sukelti nešvarumai ant rankų ir panagėse.

Vėjaraupių gydymas

Pastebėjus bėrimą, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jei diagnozuojami vėjaraupiai, paprastai yra paskiriamas gydymas namuose ir tik labai sunkiais atvejais ligonis gydomas ligoninėje. Rekomenduojama sergantįjį izoliuoti dešimčiai dienų, tačiau kažkada jau persirgusiems šia liga, vėjaraupiai nėra pavojingi. Išbertas vietas rekomenduojama tepti dezinfekuojančia briliantine žaluma. Tai gana senas, bet geras vėjaraupių gydymo metodas, kuris vis dar yra vienas populiariausių Lietuvoje. Išbertas vietas taip pat galima tepti kremais, kurie mažina niežėjimą. Nuo temperatūros vaistai skiriami tada, jei ji yra 38,5 °C ir aukštesnė. Antivirusiniai vaistai gali būti skiriami vaikams, kurių imuninė sistema yra nusilpusi (jie veiksmingi tik ligos pradžioje). Jei prasideda antrinė infekcija, skiriami antibiotikai.

Briliantinė žaluma

Briliantinė žaluma - šiandiena vis dar vienas populiariausių preparatų, padedančių gydyti vėjaraupių bėrimus. Lietuviams briliantinė žaluma yra puikiai pažįstama, ir dažnas mūsų ją prisimena dar iš vaikystės, kada teko sirgti vėjaraupiais. Briliantinė žaluma gali būti naudojama gydyti ne tik vėjaraupių bėrimus, bet taip pat kitas odos infekcijas, įvairius nubrozdinimus bei įdrėskimus. Produktas naudojamas tol, kol  bėrimas atslūgsta. Spuogelius patepus briliantine žaluma, aiškiai matoma, kokiose vietose atsirado nauji, todėl žinosite, kada bėrimas praeis. Žinant, kada baigėsi bėrimas, galėsite paskaičiuoti dienas, kada vėjaraupiais jau nebus galima apsikrėsti. Nors neretai nerimaujama, kaip briliantinę žalumą reikės nuplauti nuo odos, tačiau bėrimui atslūgus žali plotai bus atplaunami vandeniu – kai vaikas grįš į mokyklą ar darželį, žalių dėmių neliks nė pėdsako.

Briliantinė žaluma

Naudingi patarimai

  • Jei vėjaraupiais sergantis vaikas karščiuoja, svarbu, kad jis gulėtų lovoje ir ilsėtųsi;
  • Paprastai sergantįjį vėjaraupiais kankina niežulys. Neleiskite sergančiam vaikui kasyti odoje susidariusių pūslelių, nes pažeistose vietose gali susidaryti randai. Jeigu labai niežti, užmaukite vaikui pirštines;
  • Pasirūpinkite, kad vaiko nagai būtų nukirpti, o panagės – švarios. Tegul vaikas dažnai plaunasi rankas;
  • Vėjaraupiais dažniausiai sergama rudenį ir žiemą, todėl svarbu stiprinti imunitetą – tai gali palengvinti ligos eigą, jei apsikrėstumėte vėjaraupiais;
  • Kai temperatūra nukris, vaiką galima maudyti. Geriausia rinktis gana vėsų vandenį, nes šiltas vanduo gali sukelti dar didesnį niežulį;
  • Kartais ant išbertų vietų dedami kompresai, tačiau čia daroma didžiulė klaida: tai dar labiau skatina bėrimą;
  • Dažnai vėdinkite vaiko kambarį ir keiskite sergančiojo patalynę.

Keletas faktų

  • JAV kasmet dėl vėjaraupių sukeliamų komplikacijų į ligonines paguldoma apie 11 000 ligonių;
  • Kiekvieną savaitę pasaulyje nuo vėjaraupių miršta vienas žmogus;
  • Net 20 procentų persirgusių vėjaraupiais vėliau suserga juostine pūsleline;
  • Penktajame dešimtmetyje vėjaraupius padėjo gydyti  vitaminas C;
  • Mūsų šalyje 72 procentus sergančiųjų vėjaraupiais sudaro vaikai iki 6 metų;
  • Suagusiems, susirgusiems vėjaraupiais, ligos eiga yra kur kas sunkesnė nei vaikams;
  • Per pastaruosius dvejus metus Lietuvoje vėjaraupių susirgimų dvigubai padidėjo.

Nors vaikai gana lengvai perserga vėjaraupiais, ši liga tikrai nėra tokia nekalta, kaip gali atrodyti, todėl visada svarbu laiku kreiptis į gydytoją, kuris paskirtų tinkamą gydymą. Dažniausiai yra paskiriama briliantinė žaluma, kuri mažina infekciją ir padeda greičiau pasveikti. Vėjaraupiais dažniausiai serga 5-9 metų vaikai, tačiau šia liga gali susirgti ir jaunesni vaikai, kūdikiai bei vyresni žmonės. Vyresnio amžiaus žmonės vėjaraupiais serga sunkiau, jiems 25 kartus dažniau pasitaiko ligos komplikacijų. Ypatingai ši liga pavojinga kūdikiams, nėščioms moterims bei žmonėms, kurių imunitetas labai nusilpęs. Tačiau jeigu šia liga jau kažkada persirgote, baimintis nereikėtų. Persirgus vėjaraupiais imunitetas išlieka visam gyvenimui.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Partneriai

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.