- Tiesa.com
- Peržiūros: 8956

Ne veltui posakis „kietas riešutas“ asocijuojasi su stiprybe, tvirtumu. Specialistai tvirtina, kad kasdien suvalgydami po saujelę riešutų atsikratysite daugybės sveikatos problemų. Stipriosios lyties atstovams valgyti riešutus netgi primygtinai rekomenduojama, mat būtent šis produktas gerina vyriškąją potenciją ir apsaugo nuo įvairių prostatos sutrikimų.
Pasaulyje priskaičiuojamos net 53 riešutų rūšys, tad geriausia neapsiriboti vienais kuriais nors pamėgtais riešutėliais, nes skirtingų rūšių riešutai turi įvairių organizmui labai naudingų medžiagų.
Pasaulyje populiariausi – migdolai
Būtent migdolų pasaulyje nuperkama daugiausia – pasaulinėje riešutų rinkoje migdolų užimama dalis artėja prie 25 procentų. Šie riešutai itin vertinami dėl maistinių savybių: pasak mitybos specialistų, valgant migdolus mažinama širdies ligų ir diabeto rizika, todėl tai – puikus užkandis norintiems sveikai maitintis.
Migdolai, kurie yra net ne riešutai, o sėklos, buvo žinomi ir mėgstami dar prieš kelis tūkstančius metų, jų liekanų rasta net Egipto faraono Tutanchamono kape. Manoma, kad anuomet egiptiečiai migdolus atsiveždavo iš Viduriniųjų Rytų.
Tuo tarpu lietuviai bene labiausiai mėgsta kepintas pistacijas. Nedaug nuo jų atsilieka anakardžiai ir graikiniai riešutai. Tautiečiai perka ir keturių ar penkių rūšių riešutų mišinius. Pasak mitybos specialistų, reikėtų nebijoti eksperimentuoti ir ragauti naujų, egzotiškesnių riešutų, nes mums prieinamas riešutų asortimentas kasmet didėja.
Vieni iš brangiausių riešutų Lietuvoje yra kedrinės pinijos, karijai ir pistacijos, bet kaina neatbaido pirkėjų. Sveika mityba ir sveikas gyvenimo būdas populiarėja, todėl ir riešutų perkama dažniau nei anksčiau. Patys riešutai yra geras ir sveikas užkandis, be to, iš tam tikrų rūšių gaminamas pienas, jų dedama į populiarėjančius sveikuoliškus kokteilius.
Žemės riešutų buvo nugabenta net į mėnulį!
Daugiausiai žemės riešutų yra užauginama Kinijoje, Indijoje ir JAV. Žemės riešutai itin mėgstami Jungtinėse Valstijose. Amerikiečiai švenčia žemės riešuto mėnesį, rungtyniauja, kas suvalgys daugiau sumuštinių su žemės riešutų sviestu. Sakoma, kad jie netgi gabeno žemės riešutus į mėnulį!
Žemės riešutai, kaip ir bertoletijos, kilę iš Pietų Amerikos, migdolai – iš Viduržemio jūros regiono valstybių, Turkijos, Italijos, taip pat Vidurio Rytų. Pistacijos kilusios iš Vidurio Rytų, čia jų iki šiol auginama daugiausia, bet jos auga ir JAV, ir Kinijoje.
Pats populiariausias iš riešutų gaminamas produktas – žemės riešutų sviestas. Jį pagrįstai galima tituluoti nacionaliniu JAV maisto produktu. Kasmet amerikiečiai suvalgo apie 300 tūkst. tonų žemės riešutų ir dar tiek pat iš jų pagaminto sviesto. Net du JAV prezidentai, prieš užimdami šį postą, buvo žemės riešutų augintojai.
Gerina seksualinę sveikatą
Riešutai buvo mėgstami visais laikais. Graikiniai riešutai yra seniausiai žinomas maistas, augantis ant medžių, – jam jau 10 tūkstančių metų. Senovės graikai tikėjo, kad lazdynų riešutai gydo kosulį ir plikimą. Senovės inkai ir majai žemės riešutus šalia kitų gėrybių aukojo savo dievams, o pistacijos Irane ir Kinijoje iki šiol vadinamos linksmaisiais riešutais.
Šiuolaikinis mokslas nustatė, kad riešutai tikrai padeda išlikti sveikiems ir jauniems. Pavyzdžiui, graikiniai riešutai turi biologiškai aktyvių medžiagų, reikalingų smegenų kraujagyslėms. Juose gausu mineralinių druskų ir vitaminų C, A, B1, B2, E, PP. Vitaminai B1 ir B2 vyrams ypač reikalingi, nes gerina seksualinę sveikatą, o jų trūkumas sukelia nervingumą. Graikiniuose riešutuose yra daug kalio, kalcio, magnio, natrio, geležies, jodo, fosforo ir cinko, kuris normalizuoja prostatos darbą ir reguliuoja testosterono kiekį kraujyje.
Siekiant pagerinti vyriškąją potenciją per dieną rekomenduojama suvalgyti 10–12 graikinių riešutų. Tinka jų derinys su medumi. Be to, graikiniai riešutai turi aminorūgšties lizino, kuri leidžia įsisavinti baltymus neeikvojant veltui energijos, stiprina imunitetą, mažina blogojo cholesterolio bei cukraus kiekį kraujyje, gerina medžiagų apykaitą ir virškinimą.
Savo naudingomis savybėmis niekuo nenusileidžia ir lazdyno riešutai. Juose sukaupta didelė vitamino E koncentracija, o kaip žinome, tai padeda stiprinti širdį, atkurti raumenų sistemą. Tai antioksidantas, skatinantis regeneraciją, taigi ir jauninantis organizmą. Lazdyno riešutuose yra kalcio, geležies, kalio, reikalingo nervų bei raumenų sistemai, taip pat cinko, reikalingo lytinių hormonų gamybai. Jų patartina nepamiršti jaučiant prostatos negalavimus bei išsiplėtus venoms, taip pat norint pašalinti iš kepenų toksinus.
Kalorijų šie riešutai turi nedaug, o sveikatai pasitarnaus neabejotinai.