- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 8570

Šiltuoju metų laiku vis daugiau laiko praleidžiama gamtoje, tačiau atšilęs oras pateikia ir vieną labai nemalonią staigmeną – erkes, kurios prabunda oro temperatūrai sušilus iki 5-7 laipsnių Celsijaus. Keliaujant į mišką ar pievą visada svarbu pasirūpinti, kad drabužiai būtų dengiantys kūną, geriausia – šviesių spalvų, nes ant jų užropojusias erkes pastebėti lengviausia. Jei nutiktų taip, kad erkė įsisiurbtų, nereikia panikuoti anksčiau laiko, tačiau erkių pernešamas ligas būtina laiku pastebėti. Taigi, kokios erkių pernešamos ligos yra labiausiai paplitusios mūsų šalyje, ir kaip nuo jų apsisaugoti?
Erkinis encefalitas
Tai – erkių sukeliama liga, pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus bei periferinius nervus. Deja, erkiniam encefalitui yra būdingi liekamieji reiškiniai, kartais liga sukelia invalidumą. Lietuvoje ir kitose Europos šalyse erkiniu encefalitu dažniausiai užsikrečiama įsisiurbus Lxodes ricinus erkei (žmogui virusą gali perduoti nimfa arba suaugusi erkė). Erkinio encefalito inkubacinis periodas vidutiniškai trunka nuo 7 iki 14 dienų. Pirmoji ligos stadija dažniausiai trunka 1-8 dienas, ir pasireiškia gana nespecifiniais požymiais – karščiavimu, kaulų, raumenų ar galvos skausmais, bendru silpnumu, rečiau gali pasireikšti viršutinių kvėpavimo takų uždegimas. Po pirmosios stadijos pacientams ženkliai pagerėja, tai – tariamo pasveikimo stadija, kuri dažniausiai trunka nuo 5 iki 8 dienų. Antrojoje ligos stadijoje maždaug 20-30 procentų pacientų nustatomi centrinės nervų sistemos pažeidimai bei uždegiminiai procesai smegenų srityje.
Erkinio encefalito gydymas ir prevencija
Specifinio gydymo, padedančio kovoti su erkiniu encefalitu, nėra – pacientams yra skiriami vaistai, padedančius sumažinti ligos požymius. Žmonės, persirgę erkiniu encefalitu, įgyja imunitetą šiai ligai, todėl antrą kartą užsikrėsti negali. Vis dėlto, erkinis encefalitas yra tikrai labai gąsdinantis susirgimas – iki šių dienų mirštamumas nuo erkinio encefalito vis dar siekia 0,5-4 %. Maždaug trečdaliui visų pacientų nepavyksta iki galo pasveikti – gali varginti negebėjimas susikaupti, miego sutrikimai, nuolat pasikartojantys galvos skausmai, pernelyg didelis jautrumas, retesniais atvejais gali pasireikšti paralyžius.
Veiksmingiausia priemonė, padedanti apsisaugoti nuo erkinio encefalito, – skiepai, kurie gali būti taikomi vyresniems nei vienerių metų vaikams ir suaugusiesiems. Šiuo metu yra siūlomi du vakcinavimo būdai – tai įprasti skiepai ir pagreitinti. Įprastą skiepijimąsi apima trys vakcinos, kurios yra suleidžiamos kas 1-3 mėnesius. Jei pasirenkamas pagreitintas skiepijimosi būdas, vakcina gali būti taikoma prieš pat erkių sezoną.
Laimo liga
Laimo liga – tai erkių pernešama infekcija, kuri pažeidžia įvairius organus bei jų sistemas. Ši liga kitaip dar vadinama Laimo borelioze, nes užkratą perduoda erkės, suleidžiančių į kraują skysčių, kuriuose yra borelijų. Laimo ligą, kaip ir erkinį encefalitą, platina Lxodes ricinus erkės, ligos užkratą gali perduoti suaugusios erkės arba nimfos. Atpažinti pirmuosius Laimo ligos simptomus nėra sudėtinga – šiam susirgimui yra būdinga migruojanti eritema, atsirandanti erkės įkandimo vietoje, dažniausiai praėjus 1-4 savaitėms po erkės įsisiurbimo. Tai didėjantis, žiedo pavidalo paraudimas, ryškiais kraštais. Paraudimo vietoje oda gali būti jautri. Migruojanti eritema pasireiškia net 80-90 proc. ligos atvejų, todėl labai svarbu laiku pastebėti šį simptomą, ir laiku kreiptis į gydytoją. Kai kuriems pacientams pasireiškia ir kiti simptomai – bendras silpnumas, galvos, sąnarių ir raumenų skausmai, gali pakilti temperatūra, padidėti limfmazgiai. Antrojoje ligos stadijoje (praėjus kelioms savaitėms ar keliems mėnesiams po erkės įkandimo) gali pasireikšti regos nervo uždegimas, meningito požymiai, ir t.t. Šioje ligos stadijoje pacientai neretai skundžiasi atminties suprastėjimu, galvos svaigimu ar skausmu ausyse. Trečiojoje ligos stadijoje pažeidžiami kelių, pečių ir alkūnių sąnariai, ženkliai susilpnėja atmintis, gali pasireikšti lėtinis skausmo sindromas.
Laimo ligos gydymas ir prevencija
Laimo liga įprastai gydoma antibiotikais, kurių efektyvumas priklauso nuo to, kada pradedamas gydymas. Deja, persirgus Laimo liga imunitetas nėra įgyjamas, o vakcinavimas nėra taikomas.
Kaip išvengti erkių įsisiurbimo?
- Pasirūpinkite savo namų teritorija: neleiskite, kad žolė užaugtų aukštesnė nei 10 cm, o menkaverčius krūmus geriausia iškirsti, nupjautą žolę sudeginti;
- Naudokite repelentus, skirtus apsaugai nuo erkių – jais prieš eidami į mišką išpurkškite drabužius;
- Pasivaikščiojimams miške rinkitės tinkamą aprangą – net ir karštomis vasaros dienomis rekomenduojama rinktis drabužius ilgomis rankovėmis, taip pat patartina mūvėti kojines;
- Galite pasigaminti natūralią priemonę nuo erkių – į purkštuvą su vandeniu įpilkite šaukštą acto, ir prieš keliaudami į gamtą nupurkškite drabužius. Padeda ir eteriniai aliejai – rinkitės citrinų, mėtų, levandų ar eukaliptų aliejų, kuris apsaugos ne tik nuo erkių, bet taip pat ir nuo uodų;
- Grįžę namo nuvalykite drabužius pūkų rinkikliu – jei ant jų bus užropojusių erkių, lipnūs pūkų rinkiklių lapeliai erkes nurinks.
Jei pastebėsite įsisiurbusią erkę, nedelsdami ją ištraukite. Jokiu būdu netepkite erkės aliejumi – dusdama ji išskirs daugiau nuodų. Lengviausia pašalinti erkę steriliu pincetu, kuriuo suimkite šį voragyvį kuo arčiau galvos (tik stipriai nespauskite) ir greitai truktelkite nuo odos. Erkės įsisiurbimo vietą nuplaukite vandeniu ir dezinfekuokite. Stebėkite, ar po erkės įsisiurbimo nepasireiškė jokie simptomai – pablogėjus sveikatai nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją.