- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 9962

Atėjus rudeniui prasidėjo ir nauji mokslo metai. Deja, ne kiekvienas vaikas yra pakankamai motyvuotas mokytis, ir ne visada tai puikiai sekasi. Tėvelių užduotis – padėti vaikui, taigi, kokių priemonių vertėtų imtis?
1. Motyvuokite vaiką
Motyvuoti vaiką mokytis nėra taip sunku, kaip gali atrodyti. Nors kartais tėvai už gerus pažymius žada nupirkti naujus daiktus, duoda daugiau kišenpinigių, tačiau ilgainiui tai gali būti žalinga, nes vaikas prie to greitai pripranta ir nieko nebenori daryti “už dyką”. Svarbu ugdyti vaiko vidinę motyvaciją. Pavyzdžiui, jeigu vaikui kažkas neišeina, jis sako kažko nemokantis, paskatinkite jį žodžiais „Žinau, tu gali tai padaryti! Tau tikrai pavyks!“ Galite truputį padėti, bet tik užvesti ant teisingo kelio, nes jeigu užduotį padarysite patys, vaikas to tikėsis visada. Be to atliekant namų darbus galima derinti rimtas ir linksmas užduotis. Žinodamas, kad po sunkesnės užduoties seks lengvesnė, net linksma, vaikas bus motyvuotas ją atlikti.
2. Girkite už pastangas
Vaikas daug mokėsi, tačiau gauti pažymiai nedžiugina? Jokiu būdu nepykite. Ne pažymys svarbiausia. Pagirkite vaiką už pastangas. Nepasisekė vieną kartą, pasiseks kitą. Svarbiausia, kad jis mokėsi. Mokymosi procesas neapsiriboja vien tik gaunamais pažymiais, pabrėžkite, kad kur kas svarbiau yra įgytos žinios, o pažymys kitą kartą bus geresnis.
3. Ieškokite mokymosi metodų
Ne visada yra paprasta įsiminti naujus dalykus, todėl ieškokite būdų, kurie galėtų padėti vaikui mokytis efektyviau. Jei vaikui nesiseka, dalyvaukite mokymosi procese, atraskite būdus, kurie padėtų vaikui lengviau įsiminti: čia gali padėti konspektavimas, svarbiausių dalykų užrašymas ant lipnių lapelių matomose vietose, ir t.t. Gana dažnai praverčia ir edukaciniai kompiuteriniai žaidimai – tokia veikla patinka daugumai vaikų.
4. Padėkite planuoti laiką
Ne visada yra paprasta tinkamai suplanuoti laiką, kad jo pakaktų ne tik pamokų ruošai, bet ir mėgstamai veiklai. Padėkitevaikui susidaryti dienotvarkę: ji visada gali pagelbėti siekiant geresnių rezultatų.
5. Domėkitės vaiku
Vaikas nenori eiti į mokyklą? Išsiaiškinkite to priežastis. Galbūt jis nesutaria su bendraklasiais? Priežastys ne visada būna susijusios su mokymosi procesu, taigi, svarbu išsiaiškinti, kodėl tai vyksta ir padėti, patarti vaikui, kad jis neliktų vienas su savo problemomis. Taip pat sužinokite, kokie dalykai vaikui patinka labiausiai ir skatinkite jį tobulėti, pavyzdžiui pasiūlykite lankyti papildomą būrelį.
6. Kartojimas – mokslų motina
Padėkite vaikui pasikartoti jau išmoktus dalykus. Paklauskite, ar atsimena, kada vyko Žalgirio mūšis, arba kaip rašomas tam tikras žodis. Galite apsimesti, kad kažko neatsimenate patys – leiskite vaikams pasijusti protingais.
7. Skatinkite būti atsakingu
Vaikas turi suprasti, kad jo veiksmai turi ir tam tikrus padarinius. Vakar per daug laiko praleido prie kompiuterio, ir pamiršo išmokti eilėraštį? O galbūt pamiršo įsidėti akvarelę dailės pamokai? Vaikas turi suprasti, kad tai yra jo atsakomybė, ir kad neatlikti darbai turi tam tikras pasekmes. Padėkite vaikui planuoti savo laiką, patarkite, kaip nepamiršti svarbiausių dalykų – tėvai tikrai neprivalo vaikams sudėti į kuprinę reikalingus daiktus.
8. Gąsdinimas nepasiteisina
Prasidėję nauji mokslo metai visada kelia įtampą, tad negąsdinkite vaiko. Nesakykite, kad jeigu jis blogai mokysis, nieko nepasieks. Pabrėžkite, kad jis mokosi dėl savęs ir čia svarbiausia – įgytos žinios, kurios tikrai gyvenime jam pravers.
9. Tikėkite vaiku
Ne kiekvienas vaikas gali būti pirmūnu, tačiau parodykite, kad tikite juo, kad jums rūpi kaip jam sekasi ir vaikas pradės labiau stengtis. Kad ir mažiausi laimėjimai sužadina motyvaciją siekti daugiau. Todėl pagirkite už kiekvieną, kad ir menkiausią, pasiekimą, pasakykite, kad juo didžiuojatės.
10. Apdovanokite vaiką
Besimokydamas vaikas pavargsta, todėl leiskite jam pailsėti. Kokybiškas laisvalaikis kartu visada yra puiki dovana: nusiveskite vaiką į kiną ar nueikite kartu į piceriją. Nesvarbu, kokie buvo jo savaitės pasiekimai: svarbu yra tai, kad jis stengėsi.
Mokymosi procese svarbiausia yra vidinė motyvacija, todėl stenkitės, kad vaikas suprastų, jog ne jums, o jam reikia įgyjamų žinių. Deja, kartais vaikai galvoja, kad būtent tėvams reikia gerų pažymių, tačiau mes juk žinome, kad taip nėra, padėkite tai suprasti ir vaikui. O svarbiausia – tikėkite, girkite ir didžiuokitės savo vaiku.